Vaikuseminutid toetavad laste keskendumisvõimet ja häälestavad neid rahulikule õppetööle

 (2)
Vaikuseminutid toetavad laste keskendumisvõimet ja häälestavad neid rahulikule õppetööle
Vaikuseminutid õpetavad keskendumadepositphotos.com

Vaikuseminutite nime alla on koondatud lihtsad tähelepanu ja meelerahu harjutused, mis aitavad märgata paremini enda sees ja ümber toimuvat, et olla tähelepanelik ja hooliv nii enda kui teiste suhtes. Need sobivad nii koolieelikutele kui teismelistele, et aidata neil tänapäeva infomöllus olla rõõmsam ja rahulikum.

Õpetajad on kindlasti märganud, et laste tulemused sõltuvad eelkõige keskendumisest. Selleks, et saavutada klassis rohkem rahu, vaikust ja süvenemist ning aidata kaasa, et lapsed õpiksid oma emotsioone ja käitumist juhtima, on heaks abiliseks Vaikuseminutite tähelepanu ja meelerahu harjutused. Vaikuseminutite nime alla on koondatud lihtsad ja lühikesed harjutused, mis õpetavad paremini märkama enda sees ja ümber toimuvat.

Tähelepanu ja meelerahu harjutusi kasutatakse rohkem kui 60 riigi koolides, et toetada laste keskendumisvõimet ja häälestada neid rahulikule õppetööle. Viimastel aastatel on plahvatuslikult kasvanud nende lähenemiste efektiivsusuuringute arv ning tulemused näitavad suurenevat empaatiavõimet, väiksemat stressi, paremaid akadeemilisi tulemusi jpm (tutvu uuringutega siin).

Oskus häälestuda ja olla täiel määral käsiloleva tegevuse juures, aitab saavutada paremaid tulemusi kõiges.

Seotud lood:

Vaikuseminutite abil saab:
♦   arendada keskendumisvõimet ja tähelepanelikkust, mis aitab hoida fookust nii õppetöös kui spordis, muusikas  jms;
♦   väljuda rahutusest ja ärevusest ning õppida reguleerima oma meeleolu, et paremini toime tulla pingete, ülekoormuse ja stressirohkete olukordadega;
♦   õppida märkama oma emotsioone ja kinnisideid, et nende meelevallast vabaneda ja parema enesejuhtimise läbi tugevdada oma eneseusku (mitte "asjad juhtuvad minuga", vaid "mina teen valikuid")
♦   kujundada heatahtlikku ja tähelepanelikku hoiakut, mis aitab leida loovaid ja kõigi suhtes hoolivaid lahendusi.

Õpetajate jaoks on need harjutused osutunud heaks abivahendiks, mille abil häälestada lapsi vahetunni saginast ümber õppetööle keskenduma

"Need paar minutit tunni alguses aitavad rahuneda, keskenduda ja häälestuda ümber vahetunni saginast. Olen neid harjutusi oma õpilastega iganädalaselt teinud juba üle poole aasta ja usun, et nendest kujuneb harjumus, tööriist, mida saab kasutada just sel ajal, kui seda vaja läheb, näiteks keskendumisel enne eksamit või, miks ka mitte, keeruliste eluliste suhete lahendamisel," jagab oma kogemust Mari-Mall Feldschmidt, kes on eesti keele õpetaja Narva Vanalinna Riigikoolis.

Vaikuseminutite põhikoolitusest saavad õpetajad lihtsad ja praktilised töövahendid, et:
♦  luua pelgalt mõne minutiga tunni alguses rohkem tunnirahu ja õpirõõmu;
♦  parandada sooritusvõimet tähelepanu nõudvates ülesannetes (sh eksami-situatsioonis);
♦  arendada tähelepanelikkust üksteise suhtes, mis viib hooliva käitumiseni ja aitab ennetada koolikiusamist;
♦  vähendada kooliperes stressi ja parandada kõigi (sh riskilaste) oskusi toime tulla ümbritsevate pingetega;
♦  luua paremaid suhteid nii õpilastega kui kolleegidega (sotsiaal-emotsionaalsed oskused).

"Vaikuseminutite koolitus andis tunde, mille baasil ise luua läbi oma kogemuse. Info on kättesaadav kõikidele, väärtuslikum sellest on oskuse õpetamine, mida selle infoga peale hakata. Sellepärast ei väsi ma kordamast, kuivõrd suurepärasel tasemel oli see koolitus! See aitas leida selle tunde, mida vajame, et laste juurde minna vaikuseminutitega," rõõmustab Tallinna Luha lasteaia vanemõpetaja Merike Nurk.

Kui laps on saanud ema-isa või õpetaja abiga neid võtteid harjutada, saab ta neid iseseisvalt kasutada paljude elus ettetulevate väljakutsete korral:  teistega suhtlemisel, magamajäämisel, tähtsa esinemise eel enesekindluse loomisel jne.

Tänapäeval muutub üha vajalikumaks oskus oma vaimse heaolu eest hoolitseda, et ennetada probleemide süvenemist (nt depressioon, ärevus- ja aktiivsushäired) ning tulla toime informatsiooni üleküllusega. Kui tehnikad on omandatud, siis parandavad need koheselt enesetunnet ja õpivõimet.

Vaikuseminutite idee on viia need oskused võimalikult paljude lasteni. Selle ümber on koondunud õpetajad, lapsevanemad ja erineva taustaga eksperdid.

Vaikuseminutite algatust tutvustavat 3-minutilist videot saad vaadata siin.

Lühikesi harjutusi saad ise proovida, vajutades siia.

Uuri lisa Vaikuseminutite algatusest ja tegijatest kodulehelt vaikuseminutid.ee


KOMMENTEERI!