Rahusta oma meel: kaks lihtsat hingamisharjutust ärevusega toimetulemiseks


Rahusta oma meel: kaks lihtsat hingamisharjutust ärevusega toimetulemiseks
Foto: depositphotos.com

Paljud meist tunnevad ärevust, pinget või lausa paanikat, kui peavad silmitsi seisma mõne olulise sündmuse, tähtsa kohtumise või keeruka ülesandega. Kuidas rahustada oma keha ja meel ning tuua tagasi rahu?

Kõikide kultuuride sõdalased karjuvad võitlusse tormates metsikuid sõjahüüde. Osaliselt on see mõeldud vaenlase hirmutamiseks, kuid nii võitlevad sõdalased instinktiivselt ka paanikasse sattumise vastu. Pikk valjuhäälne hüüd tähendab kopsude tühjendamist õhust ja see võitleb vastu katsetele hingamist kinni hoida. Just seda kipub inimene hirmu mõju all tegema. Aga iga kord, kui hirmutunde blokeerimiseks hinge kinni hoiame, loome ärevust hoopis juurde, jätame end ilma jõust ja nõrgestame oma ühendust eluvaimuga.

Tänapäeva inimene enamasti sõjahüüdu kasutada ei söanda. Kasvava ärevuse allasurumiseks kasutab ta tumestina kohvi, alkoholi või rahusteid. Kuid peab ju olema mingi muu, tervislikum viis jõu koondamiseks ja eluvaimu turgutamiseks?

Et õhk (elujõud) saaks su sees takistusteta välja voolata, õpi oma väljahingamist pikendama! Väljahingamise pikemaks ja sügavamaks muutudes pehmeneb su nägu ja lõdvestub keha. Energia pääseb kehas vabalt voolama, blokeeringud lahustuvad ja sa saad ühenduse oma sisemise jõuga. Paanikasse sattumise asemel suudad olla keskendunud ja liigutada mägesid!

Siin on kaks lihtsat harjutust, mis õpetavad väljahingamist pikendama. Kasuta neid harjutusi, kui sind on haaranud ärevus või hirm.

Seotud lood:

I HARJUTUS: "Tükeldatud" väljahingamine

Võta mugav asend. Kui istud, kontrolli, et su selg oleks sirge. Hinga mõned korrad loomulikult, oma tavapärase rütmiga ja lõdvesta iga väljahingamisega keha. Hinga vaid läbi nina!

Hinga sisse pisut sügavamalt kui tavaliselt. Väljahingamine jaga kolmeks võrdseks osaks, tehes iga osa järel lühikese pausi. Paus olgu vaid hetkeline, mitte hinge kinnihoidmine. Kolmanda osa lõpuks peaksid kopsud olema õhust tühjad.
Hingamise rütm on niisiis selline:

  • sissehingamine
  • väljahingamine-paus
  • väljahingamine-paus
  • väljahingamine-paus
  • uus sissehingamine

Kui tunned, et sul on keeruline sellise rütmiga hingata, tee algul pärast "tükeldatud" väljahingamist paar normaalset hingamist ja siis korda harjutust. Kokku võiksid seda teha 10 korda.

II HARJUTUS: Kimalase hingamine

Võta mugav asend. Kui istud, kontrolli, et su selg oleks sirge. Hinga mõned korrad loomulikult, oma tavapärase rütmiga ja lõdvesta iga väljahingamisega keha. Hinga vaid läbi nina!

Hinga sügavalt nina kaudu sisse ja hoia mõni hetk hinge kinni. Välja hingates tee sumisevat häält (hoia suu kinni!). Hinga sumisedes kogu õhk kopsust välja. Taju võnkumist suus, põskedes, kurgus ja huultes. Ära kõrilihaseid liialt pinguta! Proovi sumiseda erinevatel kõrgustel, et leida enda jaoks sobiv viis.Sel harjutusel on veel üks kasu: säärane hingamine puhastab kurku ning muudab hääle sügavamaks ja selgemaks.

Autor: Kadi Kütt
Allikas: Joogateraapia.ee
Loe lisaks: Igapäevane hingamine: tehnikad, mis toovad su ellu rõõmu, tasakaalu ja armastust
Alkeemia lugemisnurk | Stressi vähendamine hingamise abil

Hingamine on tee, uks ja ühendus sinu olemuse, sügavaima südame ja hinge juurde

KOMMENTEERI!