Oleme inimestena väga sarnase geneetilise pagasiga, vahe ongi enamalt jaolt selles, millised geenid on kellelgi sisse ja millised välja lülitatud. Ja see sõltub eeskätt meie emotsioonidest.
Kasvatus on põhiline
Kas emotsioonid saavad olla pärilikud? Pigem pärime oma vanematelt kergesti erutuva ja vastuvõtliku loomuse, mis annab soodumuse muretsemiseks ja ärevuseks. Ülejäänud töö teeb ära kasvatus ja kasvamise keskkond.
2005. aastal avaldati Minnesota ülikooli poolt läbiviidud uurimus, milles leiti, et 90%-l väärkoheldud lastest tekib 18. eluaastaks üks või teine vaimuhaigus. Vaimsed häired kanduvad suguvõsas põlvkonnast põlvkonda kasvatusviisi, mitte geenide tõttu. Ei ole raske ette kujutada, kuidas pidev kõrgete nõudmiste esitamine, vigade mittelubamine, kriitika, halvustamine, alavääristamine, naeruvääristamine, eemale tõukamine, emotsionaalne ja füüsiline hooletusse jätmine või suisa vägivald loovad lapses kõrgendatud ohutundlikkuse, muudavad ta ebakindlaks ja ärevaks.
Neuroteadlane Richard J. Davidson ("Aju emotsionaalne elu") kirjutab uuringutest, mis näitavad, et juba emakasisene keskkond mõjutab loote füüsilist tervist ehk seda, millised haigused täiskasvanueas avalduvad. Davidson lisab: "Pole võimatu, et see mõjutab ka emotsioone, isiksust ja temperamenti, kuid see ootab alles tõestamist." Regressiooniga tegelevad terapeudid ei vaja siin uuringuid - siserännakud näitavad, et seosed looteea kogemuste ja hilisemate vaimsete keerdsõlmede vahel on ilmsed.
Teraapiakliendid on korduvalt tõestanud, et kui nad lapsevanemana otsustavad kannatamise lõpetada ning otsivad abi, et tervendada oma hingehaavu ja muuta enda ebaterveid hoiakuid ja käitumismustreid, ei kandu need edasi lastele.
KOMMENTEERI!