Lisaks Arizona Ülikooli teadlaste uuringule viitab nutisõltuvuse ning depressiooni ja üksilduse seostele üha rohkem uuringuid [1; 2; 3; 4], kuid seni ei ole olnud päris selge, kumb tuleb enne kas kalduvus depressioonile või liigne sõltuvus oma nutitelefonist.
Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinberg kinnitab samuti, et seda seost on teadlased näidanud, et nutiseadmete liigkasutus põhjustab depressiooni, ärevushäireid ning soodustab madala enesehinnangu kujunemist.
Arizona Ülikooli teadlased uurisid 346 noort vanuses 18-20. "Peamine sõnum on, et nutitelefonisõltuvus ennustab otseselt hilisemate depressiivsete sümptomite ilmnemist," selgitas uuringu juhtivautor dotsent Matthew Lapierre'i. Probleem tekib sellest, et inimesed kasutavad telefoni nii palju, et see muutub nende lahutamatuks osaks ning tekitab ärevust, kui peavad olema telefonita. "Sisuliselt kasutavad nad seda piirini, kus see hakkab kahjustama nende igapäevaelu," märkis Lapierre.
Kust aga see algab - kas enne on depressioon ja üksildust, mis soodustavad liigset nutiseadme kasutamist või soodustav nutisõltuvus nende kahe väljakujunemist? Kleinbergi sõnul ei saagi sellele üheselt vastata, küll aga kinnitab ta, et haavatavamad on need lapsed, kellel on aktiivsus- ja tähelepanuhäired. "Praegu on valdav mõttekäik, et need, kellel on depressioon, kes tunnevad end üksildasena või kelle on ärevushäire, neil tekib kergemini sõltuvus nutiseadmest ja sotsiaalmeedia kasutamisest."
Soovitus: vanemad, kelle lapsel on probleeme impulsikontrolli ja eneseregulatsiooniga või esineb aktiivsus- ja tähelepanuhäire, peaksid laste puhul ettevaatlikult suhtuma igasugusesse nutiseadme kasutamisse ja teadlikult piirama selle kasutamist.
Laste puhul tuleb olla ettevaatlik juba seepärast, et lapseeas areneb välja aju otsmikusagar, mis mõjutab inimese võimet ennast pidurdada ja emotsioone juhtida ning nutiseadme- ja internetiliigkasutus häirib otsmikusagara loomulikku väljakujunemist. Kui seda arengut häirida, on inimene kehvem oma tunnete ja käitumise juhtimises ka täiskasvanueas.
KOMMENTEERI!