Dr Alejandro Sánchez de Miguel Exeteri ülikoolist selgitab: "Inimesed on arenenud selliselt, et nad vajavad päeval valgust ja öösel pimedust. Kui linnad asendavad vanad valgustid LEDide vastu, siis me kõik puutume rohkem kokku sinise valgusega, mis võib häirida meie bioloogilist kella. On ülimalt oluline, et me teaksime kindlalt, kas see suurendab meie vähiriski. Teadlased on juba ammu kahtlustanud, et see võib nii olla, ja meie uued avastused viitavad tugevale seosele."
Sinine valgus on nähtava valgusspektri vahemik, mida emiteerib enamik valgeid LEDe ja paljud tahvelarvutid, mobiilid ja teleriekraanid. LEDil on üks lühemaid suurema energiaga lainepikkusi ja varasemad uuringud on näidanud, et sinise spektriga valguses väheneb hormooni nimega melatoniin tootmine ja nõristus.
Melatoniinil on põhiroll meie ööpäevatsükli reguleerimisel ja sel on ka mitmeid muid olulisi funktsioone, sealhulgas on see võimas antioksüdant ja sel on ka põletikuvastane toime.
Riiklikku kohustust LEDidele üle minna ei ole, kuid paljud piirkonnad on juba traditsioonilistest oranži spektriga valgustitest loobunud või plaanivad seda teha, olgugi et juba varem on terviseeksperdid hoiatanud, et LED-tänavavalgustid võivad segada inimeste und ja kahjustada nägemist.
Inglismaa terviseamet on väljendanud muret ka LED-valgustite kasutamise üle uutel autodel, kuna need võivad pimestada vastutulevate autode eriti just vanemaealisi juhte.
Läbi on viidud ka teadusuuring, mis avaldatakse ajakirjas Environmental Health Perspectives, kus võrreldi epidemioloogilisi andmeid Rahvusvahelises Kosmosejaamas astronautide pildistatud öiste fotodega. Manolis Kogevinas, Barcelona globaalse tervise instituudi teadur ja uuringu koordinaator, seletas: "Maailma Terviseorganisatsiooni Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur on nimetanud öises vahetuses töötamise inimestele tõenäoliseks vähitekitajaks." Tema sõnul on olemas tõendid, mis viitavad öise tehisvalguse ekspositsiooni, ööpäevarütmi häirumise ning rinna- ja eesnäärmevähi omavahelisele seosele.
USA Meditsiiniühing on juba kutsunud USA linnu üles katma LED-valgusteid varjudega, et vähendada kiiskavat valgust, ning seal, kus võimalik, kasutama kõige madalama intensiivsusega LED-valgusteid.
Suurbritannias saab umbes üks mees kaheksast oma elu jooksul eesnäärmevähi diagnoosi ja naistel on sama suur risk rinnavähi osas.
LED-valgustite kasutamisest Eestis:
KOMMENTEERI!