Unetehnoloog Kene Vernik annab nõu: mida süüa, et uinumine oleks kergem ja uni rahulikum?


Unetehnoloog Kene Vernik annab nõu: mida süüa, et uinumine oleks kergem ja uni rahulikum?
Foto: depositphotos.com

Tegelikult teab iga inimene väga hästi, miks tal ööund vaja on – me kõik oleme, kes vähemal, kes suuremal määral kogenud seda enesetunnet, kui pole piisavalt und saanud. Järjest rohkem on hakatud rääkima unedeprivatsioonist ehk unevõlast, kuna sotsiaalne unevõlg mõjutab suurt hulka lapsi, noori ja tööealisi inimesi. Unedeprivatsiooni järel tõuseb ärevuse ja frustratsiooni tase. Ilmnevad ka somaatilised kaebused nagu lihas- ja peavalu, iiveldus. Unedeprivatsioon mõjutab oluliselt mõttetöövõimekust. Unetehnoloog Kene Vernik annab oma äsja ilmunud raamatus “Hea une teejuht” häid nõuandeid, kuidas paremini uinuda ja rahulikumalt magada.

Ma usun, et kõik inimesed on tundnud seda jubedust, mida tekitab täiskõhuga magamaminek. Toidu seedimisele kulub tohutult energiat, keha tegeleb ainult seedimisega, mitte sellega, et nüüd on vaja magama jääda. Üleüldse, täiskõhutunne voodis - gaasid, mulksumine, paisumine jne - ei ole just kõige meeldivam asi enne une tulekut. Lisaks veel fakt, et kui toit on seeditud, annab see hoopis meile energiat juurde ja uinumine võib võtta veel pikemalt aega. Paljud küll räägivad, et täiskõht aitab neil just paremini uinuda ning see võibki nii olla, eriti siis, kui te pole kogu päeva jooksul süüa saanud ja nüüd lõpuks, kui see toit kõhtu ilmub, hakkab ka kehastress vähenema ja pinge kaduma. Aga! - Kui olete mõnda aega maganud, siis võib täskõht ja seedimisprotsess teid hoopis hakata korduvalt üles äratama, mis lõhub une struktuuri ning hommikul ärgates võite tunda väsimust.

Seotud lood:

Eksperdid ütlevad, et suurem õhtusöök tuleks ära süüa vähemalt 4 tundi enne voodisseminekut. Samas ei tohi me minna voodisse näljasena, seega on oluline süüa (hilis)õhtul kergemat toitu, mitte rasket ja rasvast.

Mis on need head toidud, mida võiks õhtul süüa? Ikka need, mis aitavad uinumisele kaasa. Melatoniini ehk meie unehormooni vallandumisele aitab kaasa heas koguses trüptofaan, see on aminohape, mida keha ise ei suuda sünteesida ja mis tulebki toidust. See aitab parandada und, lõõgastuda ja on hea meeleolu hoidja. Veel aitavad uinumisele kaasa mineraalid magneesium ja kaltsium. Toidud, mis aitavad und parandada

  • piimatooted (jogurt, juust)
  • kalkun
  • pähklid ja seemned
  • avokaado, banaan, kirsid
  • spinat, brokoli mais, riis, nisu
  • kala

NB! Õhtul soovitan juua sooja piima või mandlipiima. Samuti on head kõiksugused "vanaema" teed nagu kummel, naistepuna, pärnaõietee. Igasugused rohelised, mustad ja valged teed võiks menüüst välja jätta. Mulle tundub, et kõige rohkem juuakse piparmünditeed, aga sellega tuleb olla ettevaatlik - kui lasta sel tõmmata 30 sekundit, on see unele hea, kui lasta tõmmata üle selle, ei ole enam kasulik, sest tugev piparmünditee on pigem ergutava toimega. Liigne vedeliku tarbimine õhtul ei ole samuti hea, seega tuleks tee või piim ära juua 1-2 tundi enne magamaminemist.

Veel üks tähelepanek. Kroonilistel unetutel võib olla stressihormooni kortisooli ja adrenaliini tase öösel kõrgel ja see võib panna inimest öösel snäkkide järgi krabama. Selle tõttu võivad unetud ka keskmisest rohkem magusat tarbida, kaalule ja unele see aga hästi ei mõju. Sellepärast on oluline hoida vajadusel enda läheduses pigem eelpool mainitud toiduaineid kui võileibu või šokolaadi. Kõige parem on muidugi, kui endale öösel snäkkimise pisikut sisse ei harjutakski.

Autor: Kene Vernik

Allikas: Kene Vernik "Hea une teejuht", kirjastus Pilgrim

Loe lisaks: Uni uuendab sind: seitse põhjust, miks peaksid korralikult välja puhkama

Luba endale piisavalt und, sest magamata öö võrdub peapõrutusega

8 asja, mida sa tõenäoliselt unenägude kohta ei teadnud

KOMMENTEERI!