Too kõhuvalule looduslikku leevendust


Too kõhuvalule looduslikku leevendust
Foto: depositphotos.com

Saa teada, kuidas leida erinevat tüüpi kõhuvaludele leevendust looduse apteegist. Loe, millised ravivõtted ja missugused taimed ennetavad ja leevendavad valusid.

Kui kõhuvalu on kohe roiete all, mao piirkonnas, võib teha sellele piirkonnale sooja kompressi kuumaks aetud väikeste jõekividega (kivid pannil kuumaks, veidi jahtununa riidest kotti, vana soki või padjapüüri sisse). Kivikeste puudumisel võid kasutada jämesoola. Tiibeti meditsiinis kasutatakse sooja kompressi tegemiseks ka (ahjus) kuumaks aetud telliskive või tellisepuru ning kuuma savi.

Juua võib sooja (isegi kuuma) vett ja süüa pikka pipart, keeta kalmusejuurest teed, süüa värskeid mustikaid või tarvitada neid kuivatatud kujul. Võimalusel võib juua sooja veega segatud granaatõunamahla või süüa pool granaatõuna. Granaatõunal on magu soojendavad ja seede­kuumust tõstvad omadused. Väikelastele sobib ennekõike kuivatatud granaat­õuna pulbriga segatud mesi. Kõhuvalu puhul on hea ka kuivatatud ingver ja kaneel.

Kui tegu on söögi ja joogiga liialdamisest tekkinud kõhuvalu ja kõhukinnisusega, sobib homöopaatiline Nux vomica.

Seotud lood:

Närvipingest tekkivate hädade puhul tuleb teha mao piirkonda kompress sooja seesamiõliga ja masseerida sooja õliga ka õlgu ja kaela. Samuti võib sellega kokku määrida juuksed ja peanaha­ (hor-me). Oluline on leida võimalus puhata ja lõdvestuda, abiks võivad olla hingamisharjutused. Magu on närvipingele väga vastuvõtlik ning paljudel inimestel tekivad maovaevused, iiveldus või oksendamisvajadus just seoses emotsionaalselt raskete hetkedega. Kui on ärevus ja valu alakõhus, sobib homöopaatilistest ainetest Lycopodium. Kui alakõht on gaasi täis ja puuksutamine või röhitsused toovad ajutiselt leevendust, sobib Carbo vegetabilis.

Kõhuvalu aitavad leevendada ka kummeli-, apteegi­tilli-, tammekoore- ja köömnetee. Võib teha ka pehmet ringjat massaaži ümber naba - päripäeva suunas -, alustades väiksemate ringikestega, lõpetades suuremate, kogu kõhtu haaravate ringidega.

Kõhuvalu leevendamiseks sobib ka raudrohukompress. Peotäis raudrohtu kallatakse üle keeva veega ja lastakse u 10 minutit tõmmata. Vedelik kurnatakse ja tehakse kompress valutavale kohale, mis kaetakse villase salliga. Hiljem kompress eemaldatakse, villane sall jäetakse mõneks ajaks soojust talletama.

Menstruaalvalude leevendamiseks sobib soe dušš, soojenduskoti või soojade kivikeste paigaldamine neerude piirkonda. Paarikümneks minutiks võib panna alakõhule ka jääkompressi, istudes ise soojas vannis. Valusid ennetavalt võib võtta juba nädal enne menstruatsiooni algust supilusikatäis aaloed, millesse on segatud musta pipart. Hästi aitab ka lodjapuu-, piparmündi-, ingveritee. Menstruatsioonivalusid aitavad leevendada ka mõõdukas liikumine, hingamisharjutused ja enesemassaaž: heites selili, tõmmates põlved kõverasse teha sõrmedega emaka peal masseerivaid ringe. Seejärel keera end kõhuli ja tee sama massaaži nimmepiirkonnas, suurendades masseeritavat ala. Homöopaatias on menstruatsioonivalude leevendajaks Magnesium phosphoricum, mis sobib, kui soojad kompressid leevendavad. Cuprum võib aidata, kui valud on kramplikud.

NB! Kui kõhuvalu kestab pikemat aega ja sellega­ on seotud tugev oksendamine, iiveldus, halb hinge­­õhk või palavik, tuleb pöörduda arsti poole.

Kodusesse apteeki varu: kivikesi, mida vajadusel soojendada-jahutada, raudrohtu, ingveri­juurt, kummeli- ja köömne­teed, hooajal granaatõuna - neid kõike võib kasutada ka igapäevaseks taimeteeks või magusaampsuks.

Allikas: Kaia-Kaire Hunt "Tänapäeva Kunksmoori koduapteek", kirjastus Pilgrim

KOMMENTEERI!