Suukaudsed rasestumisvastased tabletid võivad mõjutada sinu ajustruktuuri


Suukaudsed rasestumisvastased tabletid võivad mõjutada sinu ajustruktuuri
rasestumisvastane depositphotos.com

Tabletid on naiste seas väga populaarsed rasestumisvastased vahendid ja neid kasutab hetkel üle maailma umbes sada miljonit inimest. Pole mingit kahtlust selles, et need tabletid on aidanud tuua suure pöörde rasestumisvastaste vahendite maailma ning enamik tablettide kasutajaid on nendega väidetavalt rahul, aga ühtlasi on selge ka see, et need tabletid võivad naistele põhjustada soovimatuid kõrvalmõjusid.

Paljud uuringud tõestanud, et rasestumisvastaste tablettide kasutamine on seotud muutustega ainevahetuses ja tujude kõikumisega ning üks uuring leidis isegi, et see võib mõjutada ka partneri valikut.

Nüüd on üks äsjane uuring lisanud üha kasvavale tõendite hulgale veel selle, et rasestumisvastased tabletid võivad olla seotud neuroloogiliste muutustega. Nimelt avastati, et suu kaudu manustatavad tabletid põhjustavad kahe erineva ajupiirkonna õhenemist ja muudavad tõenäoliselt ka nende talitlust.

Los Angeleses asuva California ülikooli (UCLA) teadlased kaasasid uuringusse 90 naist, kellest 44 kasutasid suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid, samas kui ülejäänud lihtsalt jälgisid oma loomulikku tsüklit. Teadlasi huvitas eelkõige selliste ajupiirkondade paksuse ja mahu võrdlemine, mis osalevad silmapaistvuse ja vaikeoleku võrgustiku juhtimises. Esimene neist kahest võrgustikust sorteerib läbi kõik sisemised ja välised stiimulid, millega me kokku puutume (näiteks valu või kauge heli), et tuvastada neist kõige tähtsamad meie edasise käitumise suunamisel. Teine võrgustik on kõige aktiivsem siis, kui oleme puhkeseisundis, näiteks hajameelselt unistamise või tulevikust mõtlemise ajal.

Seotud lood:

Nagu kirjutati teadusajakirjas Human Brain Mapping, leidsid teadlased, et kaks konkreetset piirkonda - orbitofrontaalse ajukoore külgmine osa ja tagumine vöökäär - olid õhemad neil katsealustel, kes võtsid suukaudsed rasestumisvastaseid tablette. Orbitofrontaalne ajukoor aitab reguleerida inimese emotsioone ning usutavasti võimaldab see meil kohandada oma käitumist soodsatele või rasketele olukordadele reageerimisel, samas kui tagumine vöökäär aitab meil hinnata oma emotsionaalset seisundit. Teadlased ütlesid ajalehele Huffington Post, et muudatused esimeses võrgustikus aitaksid selgitada, miks mõned naised kogevad tabletikuuri alustamisel negatiivseid emotsionaalseid kõrvalmõjusid, näiteks ängistust ja depressiooni.

Kuigi uuring ei saa tõestada, kas suukaudsed rasestumisvastased vahendid põhjustavad otseselt neid muudatusi aju ehituses või on lihtsalt nende muudatustega kaudselt seotud, on uuringu tulemused sellest hoolimata huvitavad, sest need käivad risti vastu ühe eelneva uuringu omadele. 2010. aastal kirjeldasid teadlased, kuidas hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel olid mitmed ajukoore piirkonnad suuremad kui neil naistel, kes ei kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid. Mõned neist piirkondadest olid jällegi seotud emotsioonide reguleerimisega.

Nagu kirjutab Medical News Today, mõjutavad sellised suguhormoonid nagu östrogeen tugevalt nii aju kui ka närvisüsteemi, mistõttu on loogiline, et hormonaalsed rasestumisvastased vahendid võivad neile kehaosadele kõrvalmõju avaldada. Sellest hoolimata on praeguse seisuga ebaselge, kas seni täheldatud muutused on püsivad või kaovad kohe, kui naine lõpetab tablettide regulaarse kasutamise. Pealegi ei tea me seda, kas tabletid põhjustavad tegelikult muutusi ka käitumises või tajuvõimes, mistõttu oleks vaja korraldada täiendavaid uuringuid.

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: www.iflscience.com

KOMMENTEERI!