Kopenhaageni Ülikool uuris mitmeid naistele mõeldud rasestumisvastaseid vahendeid, mitte üksnes kõige levinumat tüüpi tablette. Näiteks suurendavad vaid progestageeni sisaldavad tabletid antidepressantide kasutamise tõenäosust 34% võrra.
Rasestumisvastane plaaster suurendab seda ohtu lausa 100% võrra, samas kui tuperõngas suurendab ohtu 60% võrra. Emakasisese süsteemi (IUS) kasutamine suurendab ohtu 40% võrra.
Suurimaks riskirühmaks olid murdeeas tüdrukud ehk 15-19 aasta vanused kombineeritud rasestumisvastaste tablettide kasutajad, kes tarbisid teistega võrreldes 80% suurema tõenäosusega ka antidepressante.
"Peame mõistma, et välispidisel hormoonide tarbimisel võib lisaks kasulikule mõjule olla ka kõrvalmõjusid. Depressiooni tekkimise oht on üks neist kõrvalmõjudest," kirjutas avalduses uuringu kaasautor ning Kopenhaageni Ülikoolis töötav sünnitusabi ja günekoloogia kliinilise meditsiini professor dr Ojvind Lidegaard.
Teadusajakirjas JAMA Psychiatry avaldatud uuringu autorid kirjutavad selgesõnaliselt, et tablett ise ei pruugi otseselt depressiooni põhjustada - selle kohta pole veel mingeid kindlaid tõendeid. Tähelepanu juhitakse lihtsalt sellele, et tõepoolest on olemas murettekitav korrelatsioon, mida tuleks põhjalikumalt uurida.
Uuring oli suurim omataoline ja hõlmas enam kui miljonit taanlannat vanuses 15-34 aastat, kelle terviseandmete üle peeti arvet 13-aastase perioodi vältel. Rasestumisvastaste tablettide füüsilised kõrvalmõjud on üpris hästi tuntud, aga kõnealune uuring on esimene laiaulatuslik uuring, mis leidis seose rasestumisvastaste vahendite kasutamise ja võimalike vaimse tervise probleemide vahel.
Selgelt tasuks sealjuures ära märkida, et uuring ei püüa jätta muljet, nagu tablett poleks tõhus rasestumisvastane vahend. Korrektsel manustamisel on tablett 99% ulatuses efektiivne ning on täiesti võimalik, et teised tegurid - näiteks võimaliku rasestumise pärast muretsemine - võivad samuti olla antidepressantide kasutamise põhjuseks.
Uuringu leiud on aga siiski märkimisväärsed. Nagu kirjutati ajalehes The Guardian, kannatavad naised meestega võrreldes puberteedijärgselt kaks korda sagedamini depressiooni käes. Peasüüdlaseks on peetud kahe naissuguhormooni - östrogeeni ja progesterooni - taseme kõikumist; neidsamu hormoone mõjutab ka kombineeritud rasestumisvastase tableti kasutamine. Arvatakse, et mõlema hormooni kõrgenenud tase võib kasutajas tekitada tujulangust.
KOMMENTEERI!