Praktilised nõuanded, kuidas toimida kuumarabanduse ja päikesepõletuse puhul


Praktilised nõuanded, kuidas toimida kuumarabanduse ja päikesepõletuse puhul
Foto: depositphotos.com

Kesksuvine aeg on toonud kaasa päiksepaistelised ja kuumad ilmad. Kui aga suve nautimisega on liiale mindud, on hea teada looduslikke esmaabivõtteid, mis leevendavad päikesepõletust ja kuumarabandust.

Kuumarabandus

Kuumarabandus võib juhtuda kuumas kohas või palavikuga ja ka teatud narkootiliste ainete tarbimisel. Igal juhul on oluline toimetada abivajaja kõigepealt jahedasse ja niisutada nahka leige veega.

Teadvusel inimesele anda väikeste lonksudega juua ohtralt vett. Parim on rohkelt keedetud ja siis umbes keha­temperatuurini jahtunud vesi, millesse on segatud safranit (u 4 lehekest liitri vee kohta). Vesi ei tohi olla mingil juhul külmem, sest siis tõmbuvad keha koed kokku ning liigne kuumus ei saa kehast väljuda. Safranivett võib juua ka kuumarabanduse ennetamiseks, kuid siis poole lahjemal kujul.

Kui inimene on teadvust kaotamas, vajuta rabanduses olevale inimesele tugevalt ninasõõrmete vahel olevale kõhrele, kuni teadvus taastub ja pilk selgineb. Kuumarabanduse saanud abivajajat võib aidata ka nii, et asetad talle sügavkülmast kilekotti pakendatud jääkuubikud või külmutatud köögiviljapakid froteerätikusse keeratult mõlemale poole kaenla alla ning lõualuu ja rangluu vahelisele kaela külgmisele piirkonnale.

Kui kodus leidub ahhaatkivist plaati või ka väiksemaid tükke, aseta need kannatanu parema roidekaare alla maksapiirkonda ning suletud silmadele. Ka need võiks olla eelnevalt jahutatud. Ahhaat on oma olemuselt jahutava toimega kivi, mistõttu on tema toime kuuma tõttu tasakaalust väljas kehale ja siseorganitele leevendav ka siis, kui kivi on naha vastu panduna soojemaks muutunud. Kui ahhaati pole, võib nimetatud kohtadesse panna ka riidesse mässitud jääd või muud jahedat.

Seotud lood:

Homöopaatia soovitab kuumarabanduse puhul järgnevat. Võta sobivat ainet iga 5 minuti järel, vajadusel kuni 10 korda. Kui kuumarabandus on toonud kaasa krambid, kasuta Cuprum'it. Kui nahk on punetav, kuum ja kuiv, pulss on tugev ja kiire, pupillid on laienenud ja pilk jõllitav, on sobivaim Belladonna. Tuikav peavalu koos kuuma näo ja higise nahaga vajab Glonoinum'it. Ägeda peavalu vastu, mis läheb hullemaks igast vähimastki liigutusest ja millega kaasneb iiveldus, sobib Bryonia.

Kodusesse apteeki varu: safranit, Belladonna ja Bryonia, jääkott või jääkuubikud alati sügavkülmas valmis, ahhaati.

Päikesepõletus

Päikesepõletuse või selle kahtluse korral tuleb abivajaja viia päikese käest ära või katta kerge riidega. Esmaseks abivahendiks on jaheda veega loputa­mi­ne või jaheda vee vann, samuti tuleb kasuks suu­täite kaupa jaheda vee lonksamine.

Päikesepõletuse korral tuleks võtta homöopaatilisi terakesi Sol iga 4 tunni järel kuni 6 annust. Päikesest põlenud nahale leevenduse toomiseks võib kasutada ka ravivanne, kus jahedale vanniveele on lisatud kas maisitärklist (u 500 g vanni kohta) või 2 ja rohkem tassitäit õunaäädikat. Vanniveele võib lisada ka mõned tilgad lavendliõli või kummeliõli.

Kui kodus juhtub olema rasvast piima, siis tasub kasta näiteks marlilapike piimasse ja asetada u 20 minutiks põlenud nahale. Hiljem tuleb piim siiski maha pesta, sest võib hakata ebameeldivalt lõhnama.

Nahka võib niisutada ka külma kõrvenõgese-, teekummeli- või saialilleteega, aaloegeeli ­või -mahlaga. Hästi mõjub nahale ka tupsutamine saialilleekstraktiga.

Kodusesse apteeki varu: aaloegeel, õunaäädikas, homöopaatilisi terakesi Sol.

Allikas: Kaia-Kaire Hundi koostatud "Tänapäeva kunksmoori koduapteek", kirjastus Pilgrim

Loe lisaks: Kuldne saialill - tõhus ravimtaim, mis toob leevendust nii külmetushaiguste kui vähi puhul

Taimetarkus: kanarbik ravib köha ja palavikku ning toob leevendust radikuliidile

Fenkol ehk apteegitill ravib edukalt hingamisteede haigusi ja kiirendab ainevahetust

Piparmündi viis vähem tuntud kasulikku omadust

Tervisenipp: paljajalu käimine ja jalgade karastamine aitab vältida haigestumist

KOMMENTEERI!