Tagasihoidlik raudürt pakub leevendust erinevate nahaprobleemide korral


Tagasihoidlik raudürt pakub leevendust erinevate nahaprobleemide korral
Raudürdi roosakaslillad õied on pisikesed ja silmapaistmatud. Foto: Wikipedia

Harilik raudürt (Verbena officinalis) on mitmeaastane kuni 80 cm kõrgune rohttaim raudürdiliste sugukonnast. Ta on levinud Lõuna-Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lääne-Aasias. Meil kasvab raudürt kultuurtaimena peenral, kuid on usin oma seemneid levitama ja muutub aias kergesti umbrohuks.

Suve keskel alustab ta õitsemist ning teeb seda vahetpidamata kuni sügiskülmadeni. Tema roosakaslillad õied on pisikesed ja silmapaistmatud.

Keskaegne ravitseja Püha Hildegard soovitas raudürti kasutada eelkõige nahahaiguste, eriti mädaste paisete ja haavade ning nakkuslike ekseemide (vöötohatis) puhul, samuti rinnanäärme- ja küüneümbrise põletiku ning lümfinäärmete paistetuse korral.

Ravimiseks võtke 1 sl kuiva või 1 peotäis värsket raudürti ja 250 ml vett. Pange ürt marlikotti ja keetke umbes 3 minutit. Hoidke sooja marlikotti tund aega mähisena haigel kohal.

Kui taimed muutuvad kuivaks, võib neid samas tõmmises soojendada ja 2–3 korda päevas peale panna. Seejärel võtke uus ürt.

Raudürdi kasvatamisest kodusel ürdipeenral saad lugeda SIIT.


Pikemalt saad taimedest, mida Püha Hildegard ravitsemisel kasutas, lugeda raamatust "Tervis kogu eluks. Hildegardi taimeravi saladused".

KOMMENTEERI!