Hea teada: millised taimed on maitsetaimed, millised ravimtaimed ja mis on vürtsid?


Hea teada: millised taimed on maitsetaimed, millised ravimtaimed ja mis on vürtsid?
Vürtsid ja maitsetaimeddepositphotos.com

Sõna vürts on üpriski lai mõiste - see tähistab nii juuri, marju, seemneid, tuumi, lehti, koort kui ka vilju. Üldises keelekasutuses mõistetakse ravim- ja maitsetaimede all aga taimi, mida hinnatakse nende aromaatsete omaduste või ravitoime tõttu. Kuidas siis liigitada erinevaid taimi?

Vürtsid on kõik kuivatatud taimed või taimeosad. Vürtsideks võivad olla marjad (pipar, piment), lehed (salvei), koor (kaneel), juured (ingver, kurkum), viljad (tšilli, vanill), õiepungad (nelk), seemnetuumad (muskaat).

Pole muidugi reeglit ilma eranditeta: küüslauku peetakse loomulikult vürtsiks, kuigi seda kasutatakse värskelt. Sama kehtib ka selleri kohta, mida tarvitatakse nii vürtsina kui ka värske köögiviljana.

Kui olla täpne, siis tuleks mainida ka mett, šokolaadi ja kohvi, mida kasutatakse tihti magustoitude maitsestamiseks, ning universaalset maitseainet soola, mis on tegelikult keemiline ühend naatriumkloriid.

Et aga mitte juuksekarva lõhki ajada, tähistab mõiste vürts üldiselt kuivatatud (ilma edasise töötlemiseta) taimeosi, mida neis sisalduvate iseloomulike lõhna- või koostisainete tõttu kasutatakse toitude maitsestamiseks ning mida võib tarvitada mitmesuguste tervisehädade ja haiguste ärahoidmiseks, leevendamiseks või ravimiseks.

Allikas: Tablettideta terveks

KOMMENTEERI!