Ajurveeda praktik Mirjam Hakkaja: puju toob leevendust nii seedehäirete, naistehaiguste kui ka küüneseene puhul


Ajurveeda praktik Mirjam Hakkaja: puju toob leevendust nii seedehäirete, naistehaiguste kui ka küüneseene puhul
Foto: depositphotos.com

Pujulised (Artemisia) on astrilaadsete seltsi korvõieliste sugukonda kuuluv taimede perekond. Perekonna teaduslik nimi tuleneb kõige tõenäolisemalt vanakreeka sõnast αρτεμής, mis tähendab 'terve'. See tuleneb puju kasutamisest ravimtaimena nii sees- kui ka välispidiselt. Taime seostatakse neitsilikkuse jumalanna Artemisega, kellelt paluti abi selliste naistehaiguste korral, mille raviks tarvitati puju. Artemisia perekonda kuulub 200-400 liiki. Pujulised kasvavad peaaegu kogu põhjapoolkeral, eriti parasvöötmes.

Harilik puju (Artimisia vulgaris) on tavaline umbrohi ja mitmekülgsete omadustega ravimtaim. Puju ei ole pideval tarbimisel mürgine nagu tema rohkem tuntud sugulane koirohi (Artemisia absinthium) ja on minu arvates saanud eesti pärimusmeditsiinis teenimatult vähem tähelepanu. Korjan puju igal suvel, sest kasutan seda mitmetes ajurveeda formularides. Ajurveeda formularid on mitme ravimtaime segud, mille koostamisel on arvestatud inimese individuaalsusega. Neid tarbitakse tavaliselt pulbrina. Puju kombineerub suurepäraselt teiste ravimtaimedega ja võimendab formulari soovitud mõju ning vähendab ebasoovitavat. Kasutan puju peamiselt individuaalsetes taimesegudes emaka- ja seedeprobleemide (sh candida) ning närvisüsteemi Vata häirete korral.

Seotud lood:

Puju mõju doshadele on: VK-P+. Puju kibedus puhastab närvi-, menstruaal- ja vereringe kanaleid ning soojendav energia hoiab Vatat kontrolli all.

Puju tugevdab emakat, reguleerib menstruatsiooni, leevendab päevade valusid, hormonaalseid peavalusid, soodustab menstruatsiooni ja sobib kombineerituna teiste ravimtaimedega menstruaaltsükli korrastamiseks. Õigesti kasutades aitab puju epileptilisi krampe kontrolli all hoida.

Jagan siinkohal iidset nippi, kuidas puju kasutada välispidiselt seenhaiguse korral, kaasa arvatud jonnaka küüneseene puhul. Selleks leota varbaid kaks korda päevas tõmmises, kuhu on lisatud supilusikatäis puju droogi. Tee tõmmist nagu keedad teed: kalla pujule kuum vesi peale, kuid ära keeda. Lase tõmmata niikaua, kuni tõmmis jahtub ja saad varbad sisse pista. Varu kannatust! Tervenemine loomulikult ja looduslikult võtab rohkem aega, kui meie rahutu meel arvab ning järjekindlus on ülioluline.

Samuti võib puju teega teha tupeloputust pärmiseene vohamise või valgevooluse korral, kui põletikku ei esine. Kui küüneseen või voolus ei taha kaduda, võib probleem olla kusagil mujal ja tegeleda tuleb seedimise tasakaalustava puhastamisega (panchakarma).

Naudin oma kunksmoori tööd väga ja olen tänulik, et saan korjata, kasutada ja kombineerida meie eestimaiseid vägevaid taimi ajurveeda põhimõtete järgi. Need iidsed põhimõtted aitavad võimendada ravimtaimede soovitud mõju ja kõrvaldada või vähendada ebasoovitavaid mõjusid, tervendada nii inimest tema individuaalsuses kui leevendada sümptomeid.

Veel jõuad puju korjata!

Autor: Mirjam Hakkaja

Vaata lisaks Ajurveeda.ee

Loe veel: Panchakarma - suurpuhastus kehale ja meelele

Ajurveeda praktik Mirjam Hakkaja: kastoorõlist saab abi nii hõredate juuste, kõhuvalude kui ka nahaprobleemide korral

Oled oodatud ka ajurveeda retriiti beebiootel naistele. Vaata lisainfot SIIT

KOMMENTEERI!