Pubmed-i andmebaasis leidub tuhandeid teadustöid, mis annavad aimu toitainete ja hapnikurikka keskkonna positiivsest mõjust immuunregulatsioonile. Kui soovid saada aimu hirmutamise, paanika ja ärevuse mõjust immuunsüsteemile, tasub vajutada siia lingile.
Toitainetest: toitainelised defitsiidid tekitavad viletsatele geneetilistele eelsoodumustele ja haiguste vallandumisele sobiva taustsüsteemi. Haigestumise korral loovad ainepuudused soodsa pinnase kõrgema põletikutaseme tekkeks, haiguse raskemaks kulgemiseks ja pikalt vinduvaks taastumisperioodiks.
Vaatleme toitaineid, mille defitsiit loob viirustele kõik mugavused pehme pesa punumiseks.
D-vitamiin
D-vitamiin on immuunsüsteemi dirigentvitamiin, mis mängib olulist rolli nii kaasasündinud kui omandatud immuunvastuse kujunemisel. D-vitamiinil on oluline mõju meie geeniekspressioonile ning hoomamatult tähtis roll meie B- ja T-lümfotsüütide elujõulisuse määramisel.
Teadusuuringute sõnul tõstab D-vitamiini madal tase Covid-19 patsientide puhul riski sattuda viiruse tagajärjel intensiivravipalatisse. Kuid mitte ainult, the Journal of Endocrinological Investigation avaldatud raportis selgus võrdlemisi ootuspäraselt, et madal D-vitamiini tase tõstab ka Covid-19- patsientide riski viiruse tagajärjel surra.
Septembri alguses JAMA Network Open-is avaldatud uuring tõdes, et D-vitamiini defitsiit seab inimesed kõrgemasse riski Covid-19 viirusega nakatuda. Kui D-vitamiini tase on alla 50 nmol/l, tõuseb Covid-19-sse haigestumise risk ca kahekordseks.
Siinkohal on vajalik toonitada, et D-vitamiini tase, mis on 50 nmol/l või alla selle, seadistab kõikvõimalike erinevate haiguste (k.a. südamehaiguste, rasvumise, metaboolse sündroomi, autoimmuuntõvede ja kasvajate) suuremaks riskiks.
Teemaga haakub hästi teadmine, et ülekaalulistel ja rasvunud inimestel on kõrgem risk olla suuremas D-vitamiini defitsiidis ning ka suurem risk sattuda SARS-CoV-2 tagajärjel raskesse seisu. Rasvumise ja koroonaviiruse seostest saab põhjalikumalt lugeda siit.
Kui palju kvaliteetset D3-vitamiini päevas juurde võtma peaks, saab otsustada peale D-vitamiini hetkestaatuse välja selgitamist.
KOMMENTEERI!