Teadlik hingamine muudab südame rahulikuks ja paneb aju tõhusamalt tööle


Teadlik hingamine muudab südame rahulikuks ja paneb aju tõhusamalt tööle
Õige hingaminedepositphotos.com

Kui su süda lööb rahulikult, siis suudab su aju töötada tõhusamalt ja teha paremaid otsuseid. Sa oled siis erksa mõtlemisega, keskendunud ja innovaatiline.

Südame Matemaatika Instituut (USA, Kalifornia) on alates 1991. aastast uurinud südame ja aju koosmõju. Tänaseks on teada, et süda saadab ajule märksa rohkem infot, kui liigub vastupidises suunas ehk ajust südamesse. Kui tunneme viha, frustratsiooni, ärevust ja ebakindlust, muutub meie südamerütm ebaühtlaseks ja ebaregulaarseks. Südame poolt saadetavad ebaühtlased elektromagnetlained jõuavad aju limbilisse ossa, mis on seotud muuhulgas emotsioonidega. See on ajule signaaliks kutsuda esile tegelikud tunded, mida kogeme oma kehas. Ja enne, kui arugi saame, haarab meid stress ja ärevus.

Aga kui tunneme positiivseid emotsioone nagu tänulikkus, armastus ja kaastunne, on südamerütm hoopis teistsugune: südamest väljuvad elektromagnetlained on ühtlased ja sujuvad. Sel puhul tunneme südamepiirkonnas sooja ja justkui paitavat tunnet. See aga annab ajule signaali, et süda tunneb end hästi - pole mingit põhjust stressata, selle asemel võib toota rahulolu ja õnnetunnet tekitavaid hormoone.

Seega, su emotsionaalsest seisundist sõltub su südame rütm ja sellest omakorda aju võime töötada ehk tähelepanelikkus, keskendumisvõime, võime uut õppida, mälu, loomingulisus ja innovatiivsus. Siin on lihtne hingamisharjutus, mis aitab südamerütmi korrastada ja rahustada.

Seotud lood:

HARJUTUS: Hingamisega süda rahulikuks

Hinga ühtlaselt ja rahulikult 6 hingetõmmet minutis ehk 5 sekundiga sisse ja 5 sekundiga välja. Selline rahulik ja ühtlane hingamisrütm - 6 korda minutis - toob kaasa südame ja närvisüsteemi rahunemise ja keha lõdvestumise ning justkui ujutab organismi üle rahulolutundega.

NB! Hingata tuleb nii, et kõht liigub hingamisega kaasa.

Autor: Kadi Kütt

Allikas: Joogateraapia.ee

KOMMENTEERI!