Taimeteed aitavad võidelda külmetusega ja leevendada stressi


Taimeteed aitavad võidelda külmetusega ja leevendada stressi
Foto: depositphotos.com

Mis võiks külmal ajal olla mõnusam kui tass sooja ja kosutavat taimeteed? Taimetee lõhnab ja maitseb hästi ning lisaks leidub selles ohtralt vitamiine, mineraale ja antioksüdante. See on vee kõrval üks tervislikumaid jooke ja nagu vesigi, nii aitab ka taimetee kehal dehüdratsiooni vältida, vahendab Tervisliktoitumine.ee

Hoolimata nimest ei valmistata taimeteed teetaimest, vaid hoopis ravimtaimede lehtedest, õitest ja juurtest. Taimeteed ja selle raviomadusi tunti juba Vana-Egiptuses ja Vana-Hiinas. Erinevalt teetaimest valmistatud joogist ei sisalda taimetee kofeiini. Taimetees ei ole ka arvestataval määral kaloreid. Seega on taimetee suurepärane ja tervislik alternatiiv kofeiini- ja suhkrurikastele jookidele.

ETNÜ toitumisterapeut Merike Kaarma selgitab, miks on taimetee joomine kasulik: "Nii nagu inimkeha, vajab ka ravimtaim oma igapäevaseks elutegevuseks teatud toitaineid. Taim saab oma toitained pinnasest, kust imab väikesi molekule ja valmistab neist päikeselt saadud energia vahendusel energiarikkaid ühendeid. Tervist toetav efekt saadakse peamiselt taimedes sisalduvatest keemilistest toimeainetest. Nende ainete hulka kuuluvad mitmesugused fenoolid, eeterlikud õlid, flavonoidid, mõru- ja parkained jne. Igal ühendil on kehale oma mõju ning efekt ilmneb sageli erinevate ainete koosmõju kaudu. Ravimtaimede ja nende keemiliste koostisainete teaduslikud uuringud on aluseks mõistmisele, kuidas need meie keha mõjutavad ning toetavad."

Seotud lood:

Taimetee maailm on kirju, sest teed saab valmistada sadadest ravimtaimedest ning neidki saab omavahel segada. Seega on taimeteel lõputu hulk häid omadusi alates külmetushaiguste ravist kuni stressi leevendamiseni. Toitumisterapeut Merike Kaarma lisab: "Taimemaailma avastamine pakub suurt naudingut, sest ei erine üksnes tee värvid, vaid ka maitsed, omadused ja mõju kehale. Nii mõnigi võib avastada enese jaoks uusi võimalusi, kuidas on võimalik toetada oma keha väekate ravimtaimede abil. Näiteks kummelil on teena põletikuvastane, rahustav ja higistamist soodustav toime."

Taimeteed aitavad külmetushaigustega võidelda

Taimeteed aitavad leevendada külmetushaiguste sümptomeid. Samas aga tasub neid kasutada ka profülaktilise abivahendina haiguste vastu võitlemiseks, sest neil on omadus toetada immuunsüsteemi. Tänu taimes leiduvatele vitamiinidele (eelkõige C-vitamiinile), mineraalainetele, eeterlikele õlidele ja flavonoididele aitavad taimeteed stimuleerida immuunsüsteemi ja seista vastu haigustekitajatele. Nimetatud ained on vajalikud organismis leiduvate immuunrakkude töö soodustamiseks. Kõige olulisem immuunsüsteemi tugevdaja on C-vitamiin, sest immuunrakud sisaldavad seda suurel määral ja kasutavad põletikega võitlemiseks.

Külmetushaigusega kaasneb tihti tavapärasest suurem vedelikukaotus, sest palavikus olles hakkab keha higistama. Ka nohu ja pidev nuuskamine viivad vett kehast välja. Tavapärase vee asemel tuleks sel puhul juua rohkem ja väikeste lonksude haaval - nii väldid dehüdratsiooni teket.

Kurguvalu puhul tasub taimeteed juua, sest soe jook niisutab valusaid ja ärritunud kurguosi, eelkõige limaskestasid. Kurgus olevatel limaskestadel on oluline roll õhu jõudmisel kopsudesse. Nimelt annavad limaskestad õhule lisaniiskust ja puhastavad õhku enne kopsudesse jõudmist. Kui limaskestad on aga kahjustunud, siis on ka õhu jõudmine kopsudesse vaevalisem.

Samuti aitab taimeravi alandada valu, sest see vähendab kurgu punetust ja turset. Ei soovitata juua liiga kuuma taimeteed, sest tuline vedelik kahjustab kurgu limaskestasid. Kõige parem on umbes 40-kraadine jook.

Taimeteed võib alati juua koos meega. Meel on desinfitseeriv toime kurgule ja suuõõnele ning see aitab ära hoida õhu teel levivaid nakkushaigusi (antibakteriaalset toimet on leitud lisaks tavalisele meele ka tatraõie- ja manuka mees). Mesi tuleks lisada teesse aga alles siis, kui jook on jahtunud 50 kraadini, vastasel juhul mee raviomadused kaovad.

Autor: Marie Udam

Loe täispikkuses artiklit Tervisliktoitumine.ee lehelt.

Loe lisaks: Tervislik teeseen on looduslik antibiootikum, millest saab abi mitmete tõbede korral

SUPERENERGIA TAIMEDEST: 10 ravimtaime, mis aitavad väsimuse vastu, annavad jõudu ja tasakaalustavad meelt

Kohv - head ja halvad küljed ning ajurveeda-põhine lähenemine

KOMMENTEERI!