Imelise teeseene uus tulemine

 (3)
Imelise teeseene uus tulemine
Tervislik teeseenejookFoto: Fotolia

Looduslik antibiootikum, igavese tervise eliksiir, ravim kõige vastu on tiitlid, millega teeseent ehk kombucha't aastasadade vältel eri maailma paigus pärjatud on. Teeseen ei ole tundmatu ka meie vanemale põlvkonnale ja on tagasi võitmas oma kohta eestlaste südames.

Mina polnud siiski kombucha'st varem midagi kuulnud. Sõbranna küll pakkus aeg-ajalt külas olles väga maitsvat jooki, aga ma ei olnud süvenenud, mis see endast kujutab. Ühel päeval saabusin aga tema juurest koju siiski väikese teeseenekultuuriga. Piidlesin uudishimulikult seal purgis pruunika vedeliku sees hõljuvat tegelast ning tutvustasin teda elevusega oma pereliikmetele, et seda järjekordset huvitavalt lõhnavat vedelikku kogemata pesemata purgi pähe ära ei visataks. Kodustest hapendatud toitudest vaimustujana olin rahul: nüüd asus mul sahvris hapukapsapüti ja hapneva leivajuuretise kõrval uus tulija.

Mis on teeseen?

Üks vägev rahvaravi salarelv on see legendide kohaselt olnud juba aastatuhandeid. Lood viivad meid eelkristlikusse ajastusse, Hiina, Jaapani ja Venemaa aladele. Teatakse külasid, kus tänu sellele imejoogile pääseti katkupuhangutest, räägitakse võitmatutest samuraidest, kel oli teeseenejoogiga lähker alati põues.

Seotud lood:

Haiguste nimekiri, mida teeseen väidetavalt ravib, on muljetavaldav. Seejuures on põnev teada, et teeseen ei olegi päriselt seen, vaid mikroobiderühm, mis toasoojas magustatud tee sees kasvades sellesse pika nimekirja bioaktiivseid aineid - vitamiine, antioksüdante, ensüüme ja probiootikume - eraldab.

Kui teeseenejoogi fermenteerumisprotsessi lihtsalt lahti seletada, on see peamiselt pärmseente ja äädikhappebakterite vastastikku kasulik kooselu ehk sümbioos. Ometi pole lõpptulemus kunagi täpselt ühesugune, sõltudes kasutatud teetõmmise kangusest ja maitsest, lisatud suhkru kogusest, fermenteerumise pikkusest, kuufaasist, aastaajast, õhutemperatuurist ning ka inimese tujust või tujutusest, kui ta teeseenega tegeles. Ent see teebki koostöö teeseenega loominguliseks ja põnevaks! Teeseenekultuur suhtleb ümbritseva keskkonnaga ja kohandub selle vajadustega vastavaks.

Turgutav märjuke

Mina naudin musta teega tehtud teeseenejoogi head hapukas-kihisevat maitset. Joon oma keha nõudmisel seda turgutavat siidrit ja kalja meenutavat märjukest, mis on kodus odavate vahenditega alati kättesaadav, värske, mu enda hea energiaga tehtud ja plastivaba. Hakkasin eelistama klaasikest teeseenejooki tassile kohvile, kogedes, et nende ergutav mõju on samaväärne.

Olen märganud selle joogi immuunsust tugevdavat ja seedimist kiirendavat toimet. Teeseenejook on ka mu gluteenivabalt toituvale ja esialgu veidi tõrksalt suhtunud abikaasale maitsema hakanud, toimides tema puhul lõõgastaja ja vererõhu alandajana.

Teeseen on aidanud loendamatute tervisehädade puhul inimesi igas vanuses ja rahvuses. Kõige enam tuuakse välja energiataseme tõusu ja kroonilise väsimuse kadumist, küünte ja juuste kasvu hoogustumist, hallinemise peatumist, seedimisprobleemide, liigeste, nahahädade ja muude krooniliste kaebuste leevenemist, kaalulangust, vererõhuprobleemide kordasaamist, detoksprotsesside käivitumist ning allergiate vähenemist.

Teeseen on kergesti kättesaadav, tõhus, vahetu ja maitsev viis aidata oma keha sisekeskkonnal paremasse tasakaalu jõuda ning organismi isetervendusmehhanismidel tööle asuda, kirjeldab Eestis teeseenejooki valmistava Säsi Pruulikoja asutaja Piret Kõima. Milliseid tervendavaid muudatusi keha selle abil käsile võtab, sõltub iga jooja hetke terviseseisundist.

Inglismaa üleriigilise kombucha-võrgustiku aluspanijate ja teeseeneraamatu "Kombucha tea" autorite Alick ja Mari Bartholomew' kogemuste järgi kasutatakse teeseent lisaks lihtsalt joomisele veel väga erinevatel viisidel: kompress, vann, jalavann, kuum tee, kuum mähis, aur, ninapihus, desifintseerija, ebameeldivate lõhnade eemaldaja, puhastusvahend, kehakreem, deodorant, juuste ja peanaha hooldusvahend, massaažiõli, haavade ja kortsude kaotaja, äädikas (salatikastmed, köögiviljade hapendamine, küpsetised). Lisaks on teeseent edukalt kasutatud veterinaarias ning aianduses. Üle maailma populaarust koguv teeseen on end näidanud veelgi huvitavamatest külgedest ning inspireerinud inimesi karbist väljaspool mõtlema, sellest tehakse tänapäeval ka loodussäästlikke moeriideid ning paberit!

Artikli kirjutamise ajal jäin põskkoopapõletikku ning sain teeseenekompressi kohe ka ise järele proovida. Kasutasin ühte väiksesse purki varuks kasvama pandud ja veidi äädikaseks kippunud kultuuri. Kuigi need hallikasvalged poolkuud mu põskedel nägid üsna õudusttekitavad välja, avas veerandtunnine kompress tõepoolest mu ummistunud nina, vähendas valu ja turset ning sain taas nuusata.

Kust teeseenejooki saab?

Meie turul on hetkel kaks kvaliteetset käsitöö-kombucha pakkujat: Eesti esimene, pruunides ümarates pudelites Kuma nimelise brändi tootja Tee Veel OÜ ning Säsi Pruulikoja pitsilise kujundusega bränd nimega Säsi. Soovitan soojalt neid imemaitsvaid jooke proovida, saadaval on erinevad maitsed.

Mina pruulin tänaseks korraga kolmes kolmeliitrises purgis, et oleks eri aegadel valmivaid jooke alati võtta. Ühes väikses purgis hoian lisaks teeseene alget kasvamas, juhuks kui mõni külaline vaimustub ja pole nõus mu juurest enne lahkuma, kui talle seenepoja kohe kaasa annan (ja seda juhtub viimasel ajal sageli).

Kui sul oma tutvuskonnas teeseeneomanik puudub, saad isikliku teeseenekultuuri kasvama panna ka poest ostetud maitsestamata toor-kombucha-joogi abil. Valmis joogist seene kasvatamiseks võta piinlikult puhtaks pestud liitrine klaaspurk, kalla sinna pudelitäis teeseenejooki, aseta peale puhas rätt ja jäta ta nädalaks ajaks puutumatult sooja, puhtasse ja pigem pimedasse, aga õhurohkesse paika. Selle nädala jooksul kasvatab see igavesti elule püüdlev kultuur omale õrna teeseene kihikese. Seejärel lisa talle toatemperatuurini jahutatud ja suhkruga magustatud musta või rohelist teed ning umbes 5-12 päeva pärast saadki nautida oma esimest kodupruulitud teeseenejooki.

Valminult on teeseen oma protsesside käigus suhkru ära tarvitanud, jook on kergelt kihisev ja meeldiva maitsega. Kui see hetk mööda lasta, muutub tulemus hapumaks ja äädikasemaks. Seeneke kosub ja iga pruuliga kasvatab ta enda peale uue õhukese kirmekihi ja nõnda kasvab su teeseen ajapikku mitmesentimeetriseks. Kõige kasulikumat ja maitsvamat jooki toodab umbes sõrmejämedune teeseenekultuur, vanemad ja paksemad väsivad ja muutuvad laisaks. Edaspidi soovib seeneke kord nädalas uut magusat teed ning alati tuleb talle eelmisest pruulist umbes klaasike juba valminud jooki veel lisaks kallata.

Klassikaline teeseenejook

1 terve teeseen

200 ml teeseenevedelikku

2 liitrit vett

2-4 tl musta, valge või rohelise tee puru

160 g suhkrut (valget või toorroosuhkrut)

Keeda vesi, vala teepurule ja lase kuni 15 minutit tõmmata. Kurna ja jahuta toatemperatuurini, lisa suhkur, kalla tee puhtasse purki ning lisa teeseenevedelik ja teeseen. Kata puhta riidega ja jäta pimedasse õhurikkasse sooja kohta 5-12 päevaks (aeg sõltub temperatuurist jne).

Valminud jook kalla läbi sõela eraldi pudelisse. Võid jooki kohe nautida või keerata pudelile korgi peale ja jätta selle veel toatemperatuurile kuni nädalaks n-ö teiseseks pruulimiseks, mille käigus maitse veelgi küpseb. Seent kostita uue teega eelkirjeldatud viisil ning jäta ta uut märjukest looma.

Hea teada

Kuigi internet on teeseeneteemalistest allikatest tulvil ja joogi kodus pruulimine lihtne ja vähenõudev tegevus, on teave kohati vastukäiv ja segadusse ajav. Minagi tegin alguses mitmeid vigu just teadmatusest. Näiteks panin ma teeseenele mett, mis antiseptiliste omaduste tõttu rikkus ära selle bakterikoosluse. Teise veana jätsin teeseene pruulima oma vesikeefiri kõrvale ja need kaks bakterikooslust „nakatasid" üksteist, muutes jookide omadusi. Kolmandaks on mu sahvris temperatuur alla ideaalse 23-30 kraadi, mistõttu mu seenejook kipub olema äädikasem ning pikemalt valmima.

Teeseenepurk tuleb pruulimise ajaks katta marli või muu hingava puhta riidega, et vältida tolmu ja putukate lendamist seenele. Minu katmata teeseenepurgis näiteks jalutas ükskord ämblik! Õhku mitteläbilaskvat kaant ei tohi aga purgile panna.

Samuti jälgi, et emaseen oleks alati fermenteerunud joogi sees, ka siis, kui ta näiteks purgi pesemise ajaks korra välja tõstad. Emaseene enda pesemist aga väldi, sest see eemaldab seenelt pärmibakterite koosluse ning vaesestab seeläbi joogi toimeaineid.

Mängi maitsetega

Kui algupärasest musta või rohelise teega teeseenejoogi maitsest hakkab küll saama, saab katsetada kümneid ja kümneid retsepte sidruni, ingveri, marjade, kuivatatud puuviljade, soola ja muude maitseandjatega. Maitsestatakse juba valmis ja kurnatud jooki, mitte emaseenega käärivat teed - viimase kooslus võib muidu rikutud saada.

Minu hetkelemmikud on vaarika ja ingveriga kombucha-limonaadid. Ja hiljutisel sünnipäeval pakkusingi siidri ja šampuse asemel jäätükkidega kihisevat teeseenejooki - suurepärane aperitiiv enne pidusöömingut!

Muide, kaks tähelepanekut: esiteks teeseenejook võib tõepoolest ka väikse koguse alkoholi sisaldada ning käivitada detoksreaktsioone, seetõttu soovitatakse lastel, rasedatel ja imetavatel emadel seda pigem mitte juua või alustada pisikeste kogustega. Teiseks on hea meeles hoida soovitust mitte tarbida üle kolme klaasitäie päevas.

Autor: Liisa Kaasik

Allikas: ajakiri Sensa

KOMMENTEERI!