Ellujäämine taimede abil


Ellujäämine taimede abil
Foto: depositphotos.com

Metsa eksides või suurema loodusõnnetuse, katastroofi korral võib ligipääs kriitilistele ning vajalikele vahenditele olla raske ja ellujäämiseks ressursse vähe. Mida siis teha? Üks võimalus ellu jääda, on teada ja tunda taimi meie ümber. Õppida neid tundma ja kasutama. Samas on võimalik taimetarkust muidugi kasutada ka igapäevaselt, selleks ei pea sugugi ootama suure kataklüsmi teket. Meie väikestest sõpradest võib olla palju abi ka igal päeval, iseenda tervise eest hoolitsemisel ja oma toidulaua mitmekesistamisel.

Taimeravi on põnev, efektiivne ning väga tänuväärne. See on ka väga loomulik, sest taimed on loomulik osa meid ümbritsevast. Siiski peab meeles pidama, et mõnedel taimsetel ravimpreparaatidetel võivad olla väiksemad kõrvaltoimed võrreldes nende farmatseutiliste sugulastega (kuigi see ei ole reegel).

Kuidas taimeravi töötab?

Taimeravi on eriline ja väekas protsess. Taimeravi toimimisele on mitmeid seletusi.

Kaasaegne teadus õpetab, et taimedel on võime toota oma "kehades" suures koguses orgaanilisi ühendeid, mis teeb taimede kasutamise ravi eesmärgil võimalikuks. Taimed kasutavad neid ühendeid erinevatel eesmärkidel (paljunemine, kasv, enesekaitse jne). Neil ühendeil on mitmekesine mõju inimestele ja teistele elusolenditele, millest osa võib osutuda kasulikuks ka tervise säilitamisel või loomisel.

Seotud lood:

Taimed toodavad teadaolevalt sadu tuhandeid erinevaid keemilisi ühendeid ning taimes toimub suur hulk erinevaid protsesse. Kaasaegsed teadlased on uurinud vaid väikest osa neist. Enamik taimseid ühendeid, nende mõju tervisele ja eriti nende koostoime on ikka veel tundmatud.

Erinevates rahvatraditsioonides on taimedel aga ka erinevad iseloomud ning omadused. Öeldakse lausa, et kui neisse lugupidavalt suhtuda ning olla tänulik, siis taimed annavad vastu oma väge ehk tervendust.

Suur osa taimede toimest, eriti aga see osa, mida rahvaravis nimetatakse väeks, ei olegi meie praeguste uurimisvõimaluste juures ei mõõdetav ega jälgitav. Ometigi usuvad loodusrahvad ja taimetargad, et just selles peitub taime peamine tervistav toime.

Põhitõed

Taimsed ravimid on keerulised ja mitmetahulised - täpselt nagu muud kaasaegsed ravimid. Taimeravi eksperdid peavad oma teadmiste ning oskuste praktiseerimiseks ja täiustamiseks pühenduma selleks palju aastaid, et mõista nii taime toimeaineid kui peenemat infot, mida õpikutest õppida pole võimalik.

Kuid nagu ka kaasaegse meditsiiniga, saavad kõik õppida taimeravi põhitõdesid. Nii näiteks ei ole keeruline meelde jätta, et raudrohumähis peatab verejooksu, kuusevaigusalv on hea sinikate, muljumise ning nahavigastuste korral. Raua ja teisi vitamiinide ja mineraalide saamiseks sobib hästi nõgesetee või nõgesepulber. Pajuga saab alandada palavikku (sellega tasub siiski ettevaatlik olla). Taruvaik leevendab valu ja põletikku, siilkübar tugevdab immuunsüsteemi.

Taimeraviga saab lahendada ka raskemaid siseorganite probleeme. Näiteks vägiheinast saab teha lahtistava mõjuga teed, mis soodustab ka köhimist ning kopsude ja hingamisteede puhastumist. Jõhvikad aitavad ravida kuseteede põletikke - näiteid on tegelikult sadu.

Kas taimeravi võib olla ohtlik?

Jah. Nagu ka muud ained, võivad taimed olla ohtlikud. Mõnda taime ei tohiks kasutada rasedad ja südamehaiged. Paljude taimede koguseid tuleb ettevaatlikult ja täpselt mõõta. On ka taimi, mis on hoopiski mürgised. Neidki saab teatud tingimustes raviks kasutada, kuid siis on vaja väga spetsiifilisi teadmisi nii taimede kui haiguste vallas, muidu võib kasu asemel hoopis kahju tekkida.

Just nendel põhjustel on väga oluline, et oleksid ettevaatlik, hoolas ning veenduksid, et kasutate alati õigeid taimi. On hea teada, et on ka palju selliseid taimi - näiteks nõges - mis kasvavad pea igalpool, neid on kerge tuvastada ning neil on äärmiselt vähe vastunäidustusi. Taimeraviga alustades tuleks nende taimede juurde jääda, mida kindlalt tead ja tunned.

Kuidas taimseid ravimeid ette valmistada?

Kõige lihtsam on vajalikku taime lihtsalt söögis kasutada. Paljusid taimi peab eelnevalt aga kas kuivatama ja purustama, seejärel otse nahale kandma või siis teena sisse jooma. Teatud taimedest tuleb teha leotisi, mis tähendab taimede vees või õlis pikaajalist leotamist. Tinktuurid on sarnased leotised, kuid alkoholipõhised.

Erinevad valmistamisviisid toovad erinevat mõju sõltuvalt kasutatavast taimest ja mõned meetodid annavad teistest tugevamaid tulemusi.

Kuidas alustada

Taimeravi õppimine on elupõline kirg ning pikk teekond. Taimeravi spetsialist oskab ravida just sellega, mida loodus annab. See on imeline oskus.

Alustamiseks on hea valida mõned kohalikud taimed, õppida neid tuvastama, neid kasutama ja korralikult vastunäidustusi mõistma. Kodus võiks olla ka mõni taimede välimääraja, sealt on hea lisa õppida. Kui võimalik, õppige oma ala asjatundjatelt ning mis kõige tähtsam - tehke seda ohutult!

Praktiline taimeravi ja ravimtaimede kursus Eestimaa eri paigus alustab juba 7. aprillil oma ala korüfeede juhtimisel, et viia huvilisi taimeravi ja ravimtaimede mitmekihilisse, põnevasse ja maagilisse maailma.

Info koolituse kohta on leitav SIIT.

Artiklis on kasutatud materjali: www.naturalnewsblogs.com

Kokku kirjutanud: Merle Liisa Ilves ja Kaia-Kaire Hunt

KOMMENTEERI!