Tantraga depressiooni vastu


Tantraga depressiooni vastu
Foto: depositphotos.com

"Mäletad, see pikk ilus hispaania mees, kes lõkke ääres laulis?," küsis mu kõrval üks naine sõbranna sünnipäeval kui meenutasime eelmise aasta tantra festivali. Ei, mina ei mäletanud teda, aga ometi oli see kohtumine selle noore naise ja pika hispaanlase vahel neile väga eriline, selline mis pani veel aasta hiljem silmad särama. Ta jutustas: "Pärast tantra festivali ma näitasin talle oma salaranda. Ta ei jõudnud ära imestada inimtühja ja puutumatut liivaranda ja minu ehedat loomulikkust... Me vaatasime päikeseloojangu peegeldust üksteise silmades ja olime mõlemad lihtsalt tänulikus imetluses. Polnud vaja midagi öelda ega üksteist puudutada. Oli nii täitunud tunne, tundsime mõlemad lähedust ja üksolemist teineteise ja kõigega, mis on... Kui ma selle noormehe lennukile saatsin ja ta oma kontakti andmiseks rahakoti avas, kukkus sealt välja tabletileht. Küsisin, mis need on? - Ah, niisama, antidepressandid, ma pole neid Eestisse tulekust saati kasutanud...tegelikult imelik, et need pole mulle isegi meelde tulnud. Ma pole end juba aastaid nii õnnelikuna ja tänulikuna tundnud!"

Tantral on meie kehale ja vaimule mitmeid teaduslikult mõõdetavaid mõjusid. Teame ju, et tuntud neljal õnnehormoonil on võime muuta aju biokeemiat. Lihtsate praktikatega kas üksi, paaris või grupis, kas ilma puudutuseta või kerge kohalolus puudutuse ja näiteks sünkroonis hingamisega saab hämmastavalt kiiresti tuua end enda keskmesse tagasi. Rahulolu ja õnnetunne on meie loomulik olek, mida saab ja peabki õppima, et seda seisundit hakata eelkõige ise endas normaalseks pidama.

Seotud lood:

Erinevate tantra, aga ka mitmete muude kohalolu praktikatega saame suurenada kõigi nelja õnnehormooni taset. Kui me tunneme teistega üksolemist ja mitte eraldatust, siis suureneb meie kehas serotoniini tase. Usalduse ja armastuse tundega suureneb oksütotsiini tase. Endorfiinid vabanevad šokolaadi süües, ka toorkakaod juues ja füüsilist tegevust tehes, näiteks tantsides. Viimane õnnehormoon dopamiin tekib positiivsete tunnetega, ihaga. See paneb meid oma ihaldusobjekti ja sellega kaasnevat õnnetunnet veel ja veel tahtma. Dopamiin vastutab ka sõltuvuste eest. Sellest räägime veidi pikemalt allpool.

Nagu kõigel on kaks otsa, nii ka õnnetundel. Kogetud ülim üksolemine kõigega, armastuse ja õnnetunne võib aidata välja üksindusest, madalast enesehinnangust ja depressioonist, kuhu näiteks tantra festival, imelised kaaslased ja armastav õhkkond sind viib. Vaja on aga teadlikkust, et sellesse mitte kinni jääda. Meie hispaanlase näitel on hea hõljuda temaga koos tekitatud õnnehormoonide pilves, aga oluline on samamoodi kui negatiivsetest tunnetest, ka mitte sellest õnnetunde tekitajast sõltuvusse ja kinni jääda. Saad hetkeolemist täielikult nautida kui peas ei vasarda küsimus: kuhu ja kuidas edasi? Mis meist saab? Olla kiindumatuse voolus, nautides igat hetke kui kingitust - see on teadlikkuse võti.

Teadlikkust saab igapäevaselt harjutada ja selleks on mitmed töötoad ka tantra festivalil. Täpselt nii navigeeriski see tüdruk seal rannal imeilusa kitarriga hispaanlasega oma rõõmu, kirge ja õnnetunnet. See päädis põsemusiga lennujaamas, sest täiusliku üksolemise kogemiseks enda, oma erilise kaaslasega ja kogu maailmaga ei pea mitte midagi TEGEMA. See on enda sisemine tunne, olemise viis, mida saad ka peale festivali nagu magusat kommi uuesti ja uuesti maigutada, ka siis kui väljas pole enam suvi... aga pole ka depressiooni.

Autor: Suusi Soluna

Selle aasta High on Life tantrafestival toimub Eestis 16.-21. juulil Adila puhkekeskus. Kohal on tunnustatud õpetajad ja artistid nii Eestist kui maailmast.

Vaata festivali videoklippi ja broneeri pilt kodulehel http://highonlifefestival.com/!

KOMMENTEERI!