Ajal, mil sain tütrekesega koos emaks kasvada, oli ta 2-5 aastat vana. Selle aja jooksul sain kogeda kõiki emaksolemise rõõme ja katsumusi: pissi- ja kakamähkmeid, halbu unenägusid, pudipõllesid, rääkima õppimist, lutist ja mähkudest võõrutamist, hammaste tulekut ja minekut, koos joonistamisi, sünnipäevi, mänguväljakuid, unejutte ja pühapäevaseid pannkoogihommikuid. Sain kogeda seda põhjatut rõõmutunnet, kui laps kingib puhaste lapsesilmade kaudu sulle kõik, mis tal on - kogu maailma usalduse ja armastuse. Sain kogeda musta auku, tükkideks rebivat leina, kui laps valesüüdistustel põhineva kohtuotsuse alusel politseinike abiga meist lahutati ja teise riiki ema juurde elama viidi. Hiljem, kui suhtlus lapse bioloogilise ema ja elu enda tahtel jälle võimalikuks sai, olen kogenud sama neiu sirgumist nooreks naiseks. Sellesse värvikasse buketti kuuluvad esimesed päevad ja esimesed meeldimised, suured sõbranjetamised ja sõbrannade esimesed tõsised tülid, värelev-värsked kohtingud ja esimene suudlus, pöidlahoidmised ja palved esimeseks koosmagamiseks ja jutud rasestumisvastastest tablettidest, esimestele ülikoolieksamitele kaasaelamine ...
Eelmisel sügisel tabasin tütrekese tema sünnipäeval telefonis keset sügavat nutuhoogu. Mis juhtus?! Pidasin auto tee ääres kinni ja tundsin end peaaegu sama abitult nagu palju aastaid tagasi, kui ta meie juurest politseieskordi saatel minema viidi... Kuigi oleksin tahtnud sel hetkel nii väga teda lihtsalt kaisus hoida, teadsin südamesügavas, et need nutud peab ta ise ära nutma. Isegi kui mul oleksid olnud võlutiivad ja oleksin saanud teda Hollandisse kallistama lennata, siis lennukit, millega tema boyfriend tagasi USA-sse lendas, poleks saanud ma kuidagi peatada. Armunutte ei saa keegi teine ära nutta, isegi mitte armastav emasüda. Emasüda saab ainult teada ja mäletada, ja toeks olla.
Tänavu saame üle kolme aasta uuesti päriselt kokku ja ma ei suuda seda kohtumist ära oodata. Kui väliselt võib tunduda, et nii palju on aastatega muutunud, siis kõige olulisemates asjades pole tegelikult midagi muutunud. Võime endiselt end suurele voodile teineteise kaissu tundideks jutlema unustada, põimida oleviku kokku mälestuste ja unistustega. Need on meie võimsad kohaloluhetked, meie kvaliteetaeg, kus me võime lobiseda kõigest, vanavanemate tervisest kuni armukunstinippideni välja. Jah, ma loodan ühel päeval olla uhke emasüdamega selle noore naise pulmas, et näha teda hoidva mehe kõrval altari ette astumas. Mis sellest, et seal pulmas on ka tema bioloogiline ema, kelle juures ta suurema osa elust kasvas ja kellega ta lõpuks, jumalale tänu, ka kokku kasvas. Aga see kokkulepe, et olen ilmtingimata ta pulmas, ükskõik kus maailma otsas ta ei abielluks, on meil ammu - ja sellest tuleb kinni hoida, ma tean, sest andsin ausõna, mida emad ei murra. Kui see päev kord käes on, siis tean: emaarmastus minu südames saab tunda seda, mida iga ema oma lapseõnne puhul tunneb, ja õnnepisarad ei jää kindlasti põsele veeremata.
Katkend on pärit Liina Pulgese koostatud ja kirjastuse Pilgrim poolt välja antud raamatust "Emaduse ilu ja valu".

KOMMENTEERI!