Pereterapeut annab nõu: karistamine lastekasvatuses ja paarisuhtes


Pereterapeut annab nõu: karistamine lastekasvatuses ja paarisuhtes
Foto: depositphotos.com

Elus juhtub, et mõni inimene või ka inimeste grupp ei käitu vastavalt meie soovile. Ja paljudel meist tekib siis jõuetuse tunne: kuidas mind ei kuulata, kuidas minuga ei arvesta! Selleks mooduseks, kuidas oma pahameelt välja näidata ja oma tahtmist saada, kasutavad nii mõnedki meist karistamist. Miks me kasutame just karistamist kui oma mõjujõu näitamise vahendit? Kas karistamine on kasvatusvahendina efektiivne? Mida teeb karistav käitumine paarisuhtega? Kas karistamisele on alternatiive? Neid küsimusi vaatlevad Vikerraadio "Peresaates" pereterapeudid Katrin Saali Saul ja Meelike Saarna.

Füüsiline karistamine on tänapäeval õnneks oma populaarsust kaotamas, aga psühholoogilist karistamist on inimkäitumisest väga raske välja rookida. Suure tõenäosusega on igaüks meist kogenud omal nahal, et keegi on meid karistanud näiteks sellega, et ta vaikib. Kõnnib kivinäoga meist mööda nagu meid polekski olemas.

Kuulaja saab võimaluse mõtiskleda, kui palju ta ise kasutab karistavat käitumist.

Mida sa loodad selle karistamisega saavutada? Kas oled saavutanud oma eesmärgi? Mis sa arvad, kuidas karistamine on mõjunud suhet selle inimesega, keda karistad?

Saatekülaline on pereterapeut Meelike Saarna. Saadet juhib pereterapeut Katrin Saali Saul.

Kuula saadet SIIT.

Seotud lood:

Loe lisaks: Südantpuudutav kiri isale: ole ükski kord elus isa! Palun hooli!

Igaveseks seotud: suhted vanematega mõjutavad su elu rohkem kui arvad

Avatud südamega kuulamine on armastuse väljendus

KOMMENTEERI!