Viis nippi, kuidas enda partnerit emotsionaalselt avada


Viis nippi, kuidas enda partnerit emotsionaalselt avada
Foto: depositphotos.com

Kõigi inimeste baasvajadus on olla armastatud, väärtustatud ja aktsepteeritud sellisena, nagu oleme. Ometi tuleb tihti ette, et inimesed, kes on meile kõige lähedasemad ja olulisemad, meiega sellisel tasandil siiski suhelda ei suuda. Kuidas saakski, kui lõviosa inimestest ei suuda isegiennast sellisel määral aktsepteerida ja armastada. Ent inimene on õrn, haavatav ja mõjutatav. Igaühel meist on oma pagas, mida nähtamatu seljakotina endaga kaasas kanname. Selles on tihti peidus juba meie lapsepõlvest pärit allasurutud negatiivsed või valusad kogemused, käitumismustrid ja eeskujud, mis meid täiskasvanueas mõjutavad rohkem, kui tunnistada sooviksime, ning neid aina lisandub. Nii juhtubki, et tänapäeval teevad katkised inimesed katkisi lapsi ja nõiaring jätkub. Mis on vähemalt mõned asjad, mida omalt poolt saame teha, ning millest hoiduda, et end neist nähtamatutest köidikutest vabastada ja elada mitte hirmu, vaid armastuse baasil?

1. Kui mees räägib sinuga avameelselt enda muredest, rõõmudest või tunnetest, siis ära kuule mitte ainult sõnu, vaid ka kuula. Osavõtlikult, empaatiaga ja vahelesegamata. Samamoodi nagu soovid, et mees kuulaks sind. Nagu naisena isegi tead, ei jaga sa tihtipeale enda tundeid mitte selleks, et mees neile kõiksugu lahendusi pakuks või oponeeriks, vaid selleks, et tekkinud tundesõlm enda sees oskuslikult lahti arutada ja esiletõusnud olukord või emotsioon lahtimõtestamise kaudu neutraliseerida. Ka mees vajab seda võimalust. Parim, mida teha saad, on teda kuulates toetada, oma naiseliku puudutuse ja hellusega paitada ning aeg-ajalt suunavaid küsimusi esitades aidata mehel end lõpuni avada. Mida varem saame teadlikuks enda mineviku valukehadest, need lahti mõtestame ja tunnetame ning seeläbi nende mõju alt vabaneme, seda varem saame alustada teadliku eluga, reageerides elus ettetulevatele väljakutsetele olevikus adekvaatselt, mitte minevikus läbielatud negatiivsete kogemuste prisma kaudu.

Seotud lood:

2. Seda, mida mees sulle enda avanemishetkedel räägib, ei tohi kunagi kasutada tema vastu mõnes tülis. Kordan, mitte kunagi. Selline käitumisviis tapab suhtes kogu usalduse ja selle tulemuseks saad mehe, kelle süda su kõrval küll tuksub, aga varsti mitte enam sulle. Mõned hetked elus on pühad ja neid ei tohiks iial kasutada argumendina, süüdistusena või hinnanguna enda partneri vastu hetkel, kui ta kogemata tüli käigus või üksteise mittemõistmise hetkel sinus mõne negatiivse emotsiooni esile toob. Teda sellisel moel haavates saed eelkõige seda oksa, millel ise istud.

3. Unusta ära negatiivselt laetud väeväljendid ja üldistavad sildistavad hinnangud nagu "Ma ju ütlesin sulle","Sa oled täpselt nagu su ema", "Jälle sa teed seda", "Sa kogu aeg teed nii", "Sa mitte kunagi ei tee seda ja toda"jne. Tore oleks, kui sa ei kasutaks peaaegu kunagi enda nimetissõrme viibutamist manitseval ja tänitaval toonil, sest selle tulemus on tegelikult see, et mees tunneb, nagu ta oleks suhtes enda kurja võõrasemaga, ja see tõmbab mehe hetkega blokki. Sellise destruktiivse ja manipuleeriva käitumismustriga võtad alateadlikult üle vanema ja lapse suhtlusmalli. Iga eluterve ja pikaajalisele õnnelikule suhtele orienteeritud suhtlemistasand peaks avalduma siiski viisil täiskasvanu-täiskasvanu.

4. Loobu kritiseerimast ja hinnanguid andmast enda mehe ehk mitte nii sümpaatsele pereliikmele või tervele perele, sõpradele, tuttavatele, kolleegidele ning palu, et ka su mees seda ei teeks. Rääkimata mingist meelevaldsest tingimusest, et ta ei suhtleks kellegagi, kes sulle miskil põhjusel ei meeldi. Inimeste üle arutlemises, nendega suhtlemise mõjudest või faktide konstateerimises ei ole miskit halba, kui teed seda koos mehega enda elu kõrvalt vaadates. Siiski on oluline vahe, kas paned seda tehes mehe end halvasti tundma tema lähedasi mõõdutult kritiseerides või valid hoopis intelligentse ja taktitundelise viisi erinevate inimeste kulgemist vaadeldes selle üle arutleda. Elu ei ole alati ainult roosiaed, kuid on sinu valik, kas keskendud lilledele või pigem aias leiduvale umbrohule, andes niimoodi sellele suurema mõju enda elus. Või pigem oled see tark ja südamelt avar naine, kes aktsepteerib ja võtab inimesi sellistena, nagu nad on. Mõned on rohkem targad või vähem katki kui teised, sest me kõik oleme inimeste ja hingedena erinevas arengufaasis, meie pagas on erineva kaaluga ja tuleme erinevatest oludest. Kritiseerides mõõdutundetult inimest, kel on ehk elus raskem olnud ja kelle raskem elusaatus väljendub ka tegudes, näitad lihtsalt enda empaatiapuudust, samas kui see on ideaalne võimalus end inimesena kasvatada ja mõistmist süvendada.

5. Vahel on vaikus ja puudutused kõnekamad kui tuhat sõna. Miks mitte veeta partneriga üks vaikiv nädalavahetus või päev spaas. Eelnevalt on kokku lepitud, et sõnad ei ole lubatud ja enda emotsiooni võib väljendada ainult puudutuste kaudu. Lisaks sellele, et tõenäoliselt tõotab tulla üsna kirglik nädalalõpp, annab see mõlemale osapoolele võimaluse teineteist paremini tunnetada ja uuel huvitaval moel tundma õppida. Ja kui nädalavahetus või vaikimispäev möödas, siis võtta see hetk, et teineteisega emotsioone jagada, kuidas see mõlemale mõjus, mis mõtteid ja tundeid tekitas jne. Avada oma partner puudutuse kunsti kaudu võib kujuneda nii lähendavaks kogemuseks, et kordate seda heameelega iga teatud aja tagant. Olen kogenud ja julgen soovitada.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Margus Vaheri raamatust "Tee mehe südamesse".

Loe lisaks: Margus Vaher: kuidas mehele esimesel kohtingul endast kustumatu mulje jätta?

Alkeemia lugemisnurk | 7 mehetüüpi, kellest peaksid naised kohe heaga eemale hoidma

Armastust otsides: kas ainus ja õige on olemas?

KOMMENTEERI!