Teadlased avastasid pühi paiku ühendava erilise helimaastiku


Teadlased avastasid pühi paiku ühendava erilise helimaastiku
Arheoakustika uurib samuti muinasaegseid helisevaid esemeid. Rauaaegses Soomes võis varaka mehe ära tunda kõlina järgi. Helisevad ja kõlisevad ehted olid soovitud luksusesemedFoto: Riitta Rainio

Soome aastatuhandeid vanadest kaljumaalingutest on avastatud üllatavaid jooni. Maalingute läheduses valitsevad eripärased akustilised tingimused, mis on loonud illusiooni vaimude ligidalolekust ja üleloomulike olendite tekitatud helidest. Avastused selguvad heliarheoloog Riitta Rainio teadustöödest. Rainio on teinud kolleegidega koostöös helisalvestusi ja kajamõõtmisi vanades pühapaikades, muuhulgas Hossa rahvuspargis, Värikallio ja Julman-Ölky kaljumaalingute maastikel.

Uurimisobjektid asuvad Suomussalmi ja Kuusamo vahelisel asustamata kõrvemaal. Mõõtmisi on tehtud ka saamide seitades Kittiläs.

Teadlased on avastanud erilise, pühapaikade helimaastikuks kutsutava nähtuse. See tekib ebatavaliste maastikutingimuste tõttu. Kaljumaalingud asuvad tüüpiliselt kitsaste kaljudevaheliste järvede püstloodis vette langevatel rannakaljudel. Neis paikades esineb eriline kaja.

Maalingud kõnelevad ja helisevad

Meie muistsed esiisad kuulsid kaljumaalingute juures imelikke, üleloomulikeks peetud helisid. Kaljumaalingute juures on toimetatud rituaale, milles osalejatel on tekkinud mulje suhtlemisest maalingutel kujutatud olenditega.

Punamullavärvidega loodud olendid on osalenud musitseerimise ja häälitsemise juures. On tekkinud kujutluspildid naervatest põtradest või trummi taguvatest kaljuinimestest.

Juba pelk maalitud kaljule lähenemine aerutades või suusatades on tekitanud segadusttekitavaid aistinguid.

Seotud lood:

Inimese omi liigutusi ja tegevust kommenteerivad, tundmatust allikast tulevad helid on võinud põhjustada isegi paranoilisi või dissotsiatiivseid aistinguid, kus väline maailm mõjub ebatõeliselt, väärastunult või moonutatult, raporteerivad teadlased.

Teadlased on teinud mõõtmisi muuhulgas Suomussalmi Värikallio maastikul. Erandlikud kajaefekti tekitavad tingimused loovad erilisi aistinguid. Heli võib kosta kahest suunast korraga või otse kaljule maalituist kujutistest. Foto: Riitta Rainio

Riitta Rainio esindab Soomes haruldast teadusala, arheoakustikat. See tähendab muistse muusika, helide ja arheoloogiliste objektide akustika uurimist. Rainiole on uurimistöös toeks olnud kaljumaalingute, saami arheoloogia ja helitehnika asjatundjad. Heli ja kaja alaste uurimistöödega on kavas laieneda ka Lõuna-Soome muistsetesse pühapaikadesse.

Tõlkis: Kaja Toikka

Allikas: www.satakunnankansa.fi

KOMMENTEERI!