Roy Strider: Aidake mul aidata - ostame väljasureva hõimu haigele šamaanimemmele maja!

 (6)
Roy Strider: Aidake mul aidata - ostame väljasureva hõimu haigele šamaanimemmele maja!
Foto: Rene Türk, Alkeemia.ee

Ilmselt olete märganud, et külastan regulaarselt alates 2016. aastast Mongoolia-Venemaa piiril, Sajaanide mäestikus elavaid tsaataneid ehk dukhasid - tõenäoliselt kunagisi eestlaste kaugeid keelesugulasi. Tsaatanid on maailma lõunapoolseimad põhjapõdrakasvatajad ning ilmselt maailma ainsad põhjapõdraratsanikud. Nende elu möödub askeetlikes püstkodades ehk tipiides. Nad on šamanistid ja nad on planeedilt välja suremas. Kokku on tsaataneid ilmas tänaseks vaid umbes 40 perekonda, kirjutab Roy Strider.

Olen nüüd igal aastal nende juures käinud ning püüdnud aidata, sõbrunenud. 2016. aastal tegi minu grupiga kaasa reisinud Eesti filmimees Vahur Laiapea ka ühest šamaanimemmest filmi "Ariundelgeri nägemine" ning selle aasta kevadel tsaataneid külastades ning neile saapaid ja külalisi viies palus Ariundelger minult poolvastutahtmist abi.

Tema poeg Sijir abiellus ja kolis omaette elama. Talved on siinkandis väga karmid, -40C pole mingi ime. Ariundelgeri tervis on kehvemaks läinud, ta ei saa enam üksinda taigas ja mägedes talvel hakkama. Kelleltki teiselt tal abi paluda pole. Lühidalt: lubasin talle Tsagaan Nuuri ehk Valge järve äärde väikese palkmaja ja pisut maad osta, et ta enam püstkojas vaevlema ei peaks ning saaks väärikamalt vananeda. Seal on arstiabi lähemal ja elab teisi tsaataneid veel.

Seotud lood:

Olen hetkel taas teel tema juurde, asun Mongoolias ning majarahast on mul puudu veel täpselt 1300 eurot. Kui see jutt teid mingil viisil kõnetab, siis saate Ariundelgeri elu inimväärsemaks muutmist toetada EE111700017000204158 Roy Strider, Luminor Pank.

Majaraha annan talle üle ka siis, kui pisut puudu jääb. Kui aga koguneb rohkem, siis kasutan seda Mongoolias abivajajatele vajalikul viisil. Jõuan Ariundelgeri juurde lähipäevil. Aidake mul aidata. Ka postituse jagamine on aitamine.

Tervisi Mongooliast ja olgu meil kõigil rasketel hetkedel keegi, kes mahakukkujale käe ulatab.

Roy Strider

Loe lisaks: Eestlane tegi dokumentaalfilmi võimsast šamaanist

KOMMENTEERI!