Rahvakalendri järgi on täna madlipäev: tasub vältida heinategu ja põllutööd

 (2)
Rahvakalendri järgi on täna madlipäev: tasub vältida heinategu ja põllutööd
Foto: depositphotos.com

Madlipäev on kirikukalendri järgi Maarja Magdaleenale pühendatud päev, mida vanemas rahvakalendris tuntakse ka uudseleiva päevana. Loe, millised on selle päeva kohta käivad uskumused.

Lääne-Euroopas on selle päeva traditsioonid tihedalt seotud Maarja Magdaleena kultusega. Wiedemanni sõnaraamatus on ta nimetatud madelezepäevaks, rahvasuus lühenenud madlipäevaks (ka madel, maali jt.).

Soomlastel kuulub ta nn. vihmapühade hulka ning toob kaasa sajuperioodi ("sajab pärtlipäevani"), lätlastel on heinategu ja venelastel põllutöö piksekartusel keelatud.

Iseseisev sellele päevale omane traditsioon puudub samuti eestlastel. Madlipäeva nimetus leidub tähtpäevade seas, millest on arvestatud uudseleiva saamist. Kõikides tekstides, alates Wiedemanni poolt esitatust, on madlipäev toodud kõrvutavalt jakobipäevaga - keskse rukkilõikusaega märkiva tähtpäevaga.

Kirikukalendris on madlipäev tuntud kui pühak Maarja Magdaleena mälestuspäev. Madlipäeva nimepühak on Uue Testamendi keskne naistegelane, kelle Jeesus puhastas seitsmest deemonist. Ta kuulus Jeesusele järgnenud naiste hulka, kes hoolitsesid tema ja ta jüngrite eest teel Jeruusalemma. Viibis ristilöömise juures, aitas Jeesust matta ja avastas hommikuvalguses tühja haua. Hiljem hoolitses jüngrite eest, mille märgiks teenis juba varakirstlikus kirikus aunimetuse apostola apostolorum - apostlite apostel.

Seotud lood:

Täna on nimepäev: Magdaleena, Magda, Made, Madli, Malle, Mall, Leen, Leena, Leeni.

Allikas: Folklore.ee

Loe lisaks: MINE ÕUE! Loodus väestab, tervendab ja vähendab stressi

Šamaan Anu Pahka: sümbolid loodusest, mille nägemist tasub võtta kui kõrgemalt saadetud märki

Tervendavad ja kaitsvad kristallid naistele

7 kristalli, mis aitavad suurendada sinu vaimseid võimed ja intuitsiooni

Seitse tõhusat nippi, kuidas puhastada oma kodu soovimatutest energeetilistest külalistest

KOMMENTEERI!