Nõid Anete kirjanurk: ennustaja vs psühholoog

 (1)
Nõid Anete kirjanurk: ennustaja vs psühholoog
Foto: depositphotos.com

Üpris sageli avastan enda rõõmuks, et inimestel on ennustamisest, nõidadest ja astroloogiast välja kujunenud väga kindel ettekujutus. Veel suurem on minu rõõm siis, kui näen, et inimene, kes ise kordagi mitte ühegi ennustaja, nõia ega astroloogi juures pole käinud ääretult veendunult väidab, et taolist abi lähevad otsima vaid need, kes soovivad oma probleemidele lihtsat lahendust leida. Oleks niivõrd tore, kui igal ennustajal, nõial või astroloogil oleks võlukepike, millega saaks kõik probleemid minema võluda. Selline mõtteviis ajab mind paratamatult naerma, sest näen, et probleeme on igasugustel inimestel, advokaatidel, arstidel, poemüüjatel, õpetajatel. Kahjuks ei garanteeri inimese haridus, elustiil, sissetulek, usulised tõekspidamised, mõttemustrid ega ka mitte miski muu seda, et tema mitte kunagi ennustaja, nõia või astroloogi juurde ei satu.

Näib, et peamised ennustamise, nõiduse jmt naeruvääristajad on inimesed, kes ei suuda mõista seda, et tegelikkuses ei erine ennustaja, nõia või astroloogi töö väga palju psühholoogi tööst. Astroloogia puhul tuleb ära mainida, et see on ehk kohati psühholoogiale lähemal, kui ennustamine või nõidumine, sest sünnikaartide koostamine on puhas matemaatika. Millegipärast satuvad erinevate valdkondade terapeudid, nõustajad ja psühholoogid oluliselt harvem kriitikatule alla kui ennustajad, nõiad ja astroloogid. Mõnes mõttes on igati loomulik see, et kapitalistlikus kaasaegses ühiskonnas hinnatakse rohkem inimesi, kellel on tagataskust välja tõmmata diplom, kui neid, kes on diplomeerimata isehakanud. Sellest hoolimata olen nii diplomeeritud nõustajate kui diplomeerimata ennustajate hulgas kohanud inimesi, kes oma ameti nime määrivad.

Seotud lood:

Ühe hiljutise "vahva" näite rääkis mulle üks naine, kes oli oma mehe armuafääri pärast nõustaja juurde sattunud. Naine rääkis mulle pikalt oma mehe iseloomust, minevikust ja käitumisest. Naine ei kritiseerinud ega halvustanud oma meest, kuid räägitu põhjal jäi mulle mulje, et mees on külm ja empaatiavõimetu ning mehel ei olnud vähimatki soovi end muuta ega iseendale otsa vaadata. Naine, kes minu vastas istus, oli emotsionaalselt täiesti läbi, jõuetu. Kogu loo puänt seisnes minu jaoks selles, et nõustaja oli soovitanud emotsionaalselt igatepidi läbipõlenud naisele anda mehele VEEL AEGA, sest mehel olevat aega vaja. Ma olin hämmingus, naine, kes igatepidi oli viidud juba nullpunkti ja igasuguse läbipõlemise äärele, peaks nüüd mehele veel aega andma ja seeläbi iseenda piinu pikendama? Kas nõustaja, psühholoogi, terapeudi ülesanne mitte ei ole inimeses aidata inimesel mõista, mida tema antud hetkel vajab? Nii ma siis küsisingi: "Aga mida sina vajad? Kas sul on vaja seda, et see õudus kestaks veel või soovid sa sellele lõpu kohe teha?"

Kõige olulisem on see, et kui inimene otsib abi, siis ta ka selle saab, pole oluline, kas abi tuleb psühholoogilt või nõialt. Öeldakse küll, et inimest ei saa tegelikult aidata ning selles on oma tõetera sees. Nii terapeudid, nõustajad, psühholoogid kui ka nõiad, astroloogid ja ennustajad, saavad inimest suunata, nõustada ja aidata mõista erinevate valikutega kaasnevat, kuid kui inimene ei võta pakutud nõuandeid, infot ja valikuid vastu, siis võib abi anda kuitahes palju, kasu sellest ei ole. Lihtsaid lahendusi ei paku ei ühe ega teise valdkonna esindajad. Tähtis on see, et tehes tööd inimestega, säilitaksime me inimlikkuse. Siinkohal ei ole oluline, kas töötad pangadirektori, psühholoogi, nõia või müüjana, oluline on see, et sa mõistaksid, mida see inimene, kellega sina hetkel aega ning ruumi jagad, mida tema vajab. Ning kui talle anda see, mida tema vajab, kuidas mõjutab see andmine inimesi sinu ümber, inimesi tema ümber, kuidas mõjutab ühe indiviidi vajaduse rahuldamine suurt pilti tervikuna. Inimesed ei ole enamasti targad, vaid rumalad, mis tähendab seda, et nad õpivad iseenda vigadest, mis omakorda tähendab seda, et kui inimestel kaob ära tunne, et nad on vea teinud, kui nad põhjustavad teistele kannatusi ilma igasuguste tagajärgedeta, siis võtame ära inimeselt ära arenemisvõimaluse.

Igasuguse nõustamise puhul tuleks endalt küsida, et mis siis saaks, kui selle ühe nõuande järgi talitaks sada inimest? Või tuhat? Või kümme tuhat? Mida "arenenumaks" ühiskond saab, seda enam tegeletakse õiguse andmisega neile, kes teistele liiga teevad. Isegi kui lõpptulemus on sama, siis enamasti on selged reeglid, piirid ja kohesed karistused paremad kui lõputu venitamine. Ja miks on inimestel nõidu, ennustajaid ja astrolooge vaja? Sest erinevalt diplomeeritud nõustajatest tohivad nad öelda välja ilustamata tõe, tohivad anda inimesele "märja kaltsuga" üle näo, et mõistus koju tuleks. Seega on naljakas, et inimesed arvavad, et just nõiad, ennustajad, astroloogid on need, kes inimesi hellitavad või lihtsaid lahendusi pakuvad.

Autor: Nõid Anete

Loe lisaks: Nõidus on teadvuse muutmise kunst ning maag teab, et tema eneseidentiteet ja välismaailm on teadvuse ilming

Unenägude seletamine: mida tähendab sinu unes nähtud inimene?

Ettevaatust! 3 musta maagia trikki, mida ära kunagi ette võta

KOMMENTEERI!