Laske mardid sisse tulla!


Mardisandid Riigikogus
Mardisandid Foto: Eero Vabamägi

Laupäeva, 9.11. õhtul võivad teie uksele koputada värvitud ja varjatud nägudega kummaliselt riides tegelased. Iidse tava kohaselt on jälle liikvel mardisandid ehk mardused. On mardilaupäev. Et kodul oleks ikka õnne, tuleb mardid lahkelt tuppa kutsuda ja andidega ära saata, vahendab Maavald.ee.

Mardid kehastavad loonavaime või hingi. Seljas pahupidi pööratud kasukad, näod mustaks määritud või ees koledad näokatted, liikusid varem mehed küli mööda ja tõid õnnistust peredele ja majapidamistele. Tänapäeval on mardijooksmisest saanud eeskätt laste asi.

Mardis käimisega on seotud palju tavasid. Olulised on õiged riided, ukse taga lauldes sisselaskmise palumine, samuti karja-, pere- jm õnne manamine-soovimine ning koos sellega terade põrandale puistamine. Peamine mardijooksmise aeg on mardilaupäeva õhtupoolik ja õhtu, kuid mardis on käidud ka mardipäeval. Midagi pole valesti, kui sandis käia ka järgnevatel päevadel.

On peetud väga tähtsaks, et mardid ei lahkuks tühjade kätega. Ennemalt on neile kaasa antud pool seapead, liha, tanguvorsti, karaskit herneid, ube jms. Mardisantidele antud või hiide viidud annid on sarnase tähenduse ja mõjuga - nad toovad sealtpoolt õnnistust.

Mitmel pool on rõhutatud, et mardisantidele valmistatakse sama toitu kui hingedele - tapetakse kodulind või -loom, tehakse verikäkki või mauki. Tavad on eri paigus erinevad, kuid pakutavad toidud viitavad küll sellele, et mardid tähendavad marduseid - surnute hingi.

Seotud lood:

Mardilaupäev on meeste püha. Naistetööd on lubatud. Erandiks vaid ketramine ja muud villatööd, mis kahjustaksid lambaid ning linaropsimine, mis kahjustaks järgmise aasta linasaaki. Peale martide lahkumist võivad naised aga vokid taas välja tuua ning käsitööd teha.

Mardi sõna ja tava on muidugi iidsed. Maakeelsed sõnad mardus, marrasnahk, marrastus, marraskil tähendavad surnut või surnud kudet. Käesoleva kuu soomekeelne nimi marraskuu tähendab samuti surnute kuud. Samatähenduslik on ka meie kooljakuu nimi.

Mardiskäimine ja martide vastuvõtmine on üsnagi mitmekesine ja laulurohke toimetus. Aegede jooksul on tallele pandud 1500 teisendit mardilaule ja üksikasjalikud kirjeldused tavadest. Tänud neile, kes on võtnud esivanemate tavasid uurida, õpetada ja elus hoida!

Kui te ise või teie lapsed lähevad marti jooksma, siis vaadake, et vähemalt üks mardilaul oleks peas ja õiged soovid ei läheks meelest.

Laske mardid sisse tulla! Ja isegi kui nad ei tunne päriselt tavu, kohelge neid kui esivanemate hingi, ärge laske neil tühjade kätega lahkuda!

Allikas: Maavald.ee

Loe lisaks: TIIBETI ASTROLOOGIA: kuidas sünnikuupäev mõjutab sinu elu, I osa

Hõimlaste koldetuli - vaikuses olev keel

Arutute ajastu koidik

Novembri sõnum: Kõik saab alguse sellest, kuidas sa ennast tunned

KOMMENTEERI!