Rända "Tuulte tahutud maaga" läbi Eesti looduse


Rända "Tuulte tahutud maaga" läbi Eesti looduse
Päikeseloojang rabasFoto: Wildkino

Eesti 100. juubeliks valminud loodusfilm "Tuulte tahutud maa" on kinodesse jõudnud. Režissöör Joosep Matjuse uus linateos jõudis esimest korda ligi 600-pealise publiku ette 21. septembril Lihulas Matsalu loodusfilmide festivalil. Päev pärast maailmaesilinastust sai film rahvusvaheliselt žüriilt parima operaatoritöö auhinna.

Joosep Matjus on operaatorina olnud mitme suure loodusfilmi valmimise juures. Ta on loodust filminud nii Skandinaavias, Venemaal, Ameerika ühendriikides kui Kanadas. Just võõrsil oldud perioodid panid viis aastat tagasi idanema mõtte teha Eesti loodusest esindusfilm. "Kõigil suurtel riikidel on selline film olemas. Eestil oli veel puudu. Nüüd sajandaks juubeliks on hea meel "Tuulte tahutud maa" kõigile eestlastele kinkida," ütleb režissöör.

Filmi võtteperiood toimus kolme aasta jooksul. Kokku oli filmitegijatel üle 400 võttepäeva. Filmitud kaadritest valmis pooleaastase montaažiperioodi jooksul veidi üle tunni kestev teos, mis viib vaataja rännakule läbi Eesti looduse viie aastaaja. Talvele, kevadele, suvele ja sügisele lisaks on filmis ka üleujutuse "aastaaeg".

Seotud lood:

Loo seob tervikuks põdrapere aastaring. Kuigi põder on kõigile eestlastele tuttav loom, siis näeb filmis meie metsade uhkust seninägemata, eriliste ja intiimsete nurkade alt. Lisaks põdrale näeb filmis veel saarmast, minki, metskitse, hülgeid, hundikarja, laululuikesid, sookurgi, merikotkast ja paljusid rändlinde. Oskuslikud aerovõtted võimaldavad vaatajal justkui lennelda üle raba, niitude, metsade, jõgede, mereranniku.

Kogu loo ajal saadavad filmipilte Veljo Runneli salvestatud loodushelid ja ansambli EETER loodud tundlik muusikamaastik. Pilt ja heli moodustavad terviku ja kinosaalis istudes tekib tunne justkui viibiks selle sama looduse sees. See on film, mida on keeruline sõnadega kirjeldada, seda peab kogema.

Filmi koduleht www.wildkino.com

Filmi Facebooki leht www.facebook.com/tuultetahutudmaa

Vaata treilerit:

Tekst: Triin Nõu

KOMMENTEERI!