Rahvusvaheline fotovõistlus tõstis esile Eesti hiiemetsade kaitse


Rahvusvaheline fotovõistlus tõstis esile Eesti hiiemetsade kaitse
"Püha puu kaob oma loomulikku rada", foto: Alari TalvAllikas: Maavald.ee

Maailmas ainulaadse rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse 1000 eurose peaauhinna võitis lopsakat rohelust ja looduse igikestvat eluringi kujutav foto "Püha puu kaob oma loomulikku rada", vahendab Maavald.ee. Pildi jäädvustas Tartumaa Kastre valla Koke küla Kiigeoru hiiesalus harrastusfotograaf Alari Talv, teatas kuvavõistluse korraldaja Hiite Maja sihtasutus.

Kuigi võistlusel osales mitmeid silmatorkavamaid töid, eelistas hindamiskogu seda pilti sõnumi olulisuse tõttu. Nii Eesti kui ka kogu maailm on hetkel silmitsi metsade ja looduslike pühapaikade laieneva rüüstamisega. Võidupilt kõneleb sellest, miks Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) arvates on looduslikud pühapaigad maailma vanimad kaitsealad. Hiite ja teiste metsade uuenemine on võimalik ka looduslikul teel ehk siis ilma inimese sekkumiseta. Vanade hiiepuude kõdunemine on aluseks elurikka metsa uuele põlvkonnale.

"Selle pildi sõnum on loomulik ja ilus. Peategelasest künnapuu elu on lõppemas, ent sellest hoolimata kannab tema kaduv samblane ja samblikune tüvi meieni hiiepaiga salapärast väge" sõnas hindamiskogu esimees Arne Ader.

Uurali rahvaste auhinna (300 eurot) võitis Komimaa Man-Pupu-Nyori mäe kivisammastest tehtud muinasjutuline ülesvõte. Foto autor on Peterburis elav elukutseline fotograaf Natalya Onishchenko, kelle sõnul tuli pildi jäädvustamiseks trotsida nii lumetormi kui ka pakast.

Seotud lood:

Noorte, kuni 16aastaste 200 eurone auhind läks jagamisele kahe pildi vahel. Valjala põhikoolis õppiva Rikardo Valliku võidupildil on Valjala-Ariste küla Rahaallikas. Venemaal Ufa gümnaasiumis õppiva Nikita Volkovi ülesvõttel on jäädvustatud Handi-Mansi Jugra autonoomses ringkonnas asuv püha Neroika mägi.

Kokku jagati välja 19 auhinda. Kuvavõistluse hindamiskogusse kuulusid lisaks loodusfotograaf Arne Adrale kunstnik, kunstiteadlane ja fennougrist Kärt Summatavet ning maastikuökoloog ja Võro Instituudi direktor Rainer Kuuba.

Tänavu 11. korda toimunud kuvavõistlus oli seniste aastate suurim. Võistlusele saabus 1152 pilti, millest võistluse teemale vastas 845. Osales 241 autorit, kellest noorim 2,5 ja vanim 76 aastane. Piltidel on jäädvustatud 15 riigi pühapaiku, neist kaugemad on Uus-Meremaa, Indoneesia ja Jaapan. Esindatud on ka 11 hõimurahva pühapaigad, sealhulgas Soome, Karjala ja Saami.

Võistluse paremikku tutvustatakse ja võitjaid autasustatakse 24.11. kl 13 Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuval Hiie väe tunnustamise sündmusel.

Võistluse korraldas õhinapõhiselt Hiite Maja sihtasutus, Maavalla Koda ning vabatahtlike koostööring Hiiepaik. Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võro Instituut, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Folkloorinõukogu, Fenno-Ugria, Tihuse talu, Tagavälja talu, Mooska talu, Siniallika trahter, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Põlistarkuste ja rahvaravi kool, Viru Folk, Roheliste Rattaretked, Eesti Trükimuuseum, Looduse Aasta Foto, Põline Pere, LÜÜ-TÜRR, Marit Õunapuu keraamika, Liina Teder jt.

Hiite kuvavõistluse võidupiltidega saab tutvuda SIIN.

Võistlusel osalenud pildid leiab SIIT.

Loe lisaks: Igal teol on tagajärg: loodus karistab pühapaikade rikkujaid ja rüvetajaid needusega

Tõnis Mägi: Eesti saab päriselt vabaks alles siis, kui saavad vabaks meie hiied

Looduslikud pühapaigad Eesti maastikus ja kultuuris

KOMMENTEERI!