Kuidas sina saad aidata põlevat ja laastatud Amazonase vihmametsa


Kuidas sina saad aidata põlevat ja laastatud Amazonase vihmametsa
Foto: depositphotos.com

Tänavu on Amazonase vihmametsas aset leidnud ligi 73 000 tulekahju - peaaegu kaks korda rohkem kui terve 2018. aasta vältel kokku, mil tulekahjusid oli 40 000. Tegu on rekordkõrge arvuga. Tulekahjude põhjustajateks on inimesed - sel aastaajal tegelevad talunikud nimelt kulu põletamisega - ent kuuma ja kuiva ilma tõttu levivad põlengud pahatihti soovitust kaugemale ning Brasiilia president Jair Bolsonaro ei ole probleemiga tegelemisest sugugi huvitatud.

Amazonase vihmamets on leekides

Käesoleva aasta jaanuari ja augusti vahemikus on ette tulnud ligi 73 000 tulekahju, mida on peaaegu kaks korda rohkem kui terve 2018. aasta vältel. Tegu on rekordkõrge arvuga. Möödunud neljapäevast alates on uute põlengute arv kasvanud peaaegu 10 000 võrra.

Üks tulekahjude arvu massilise kasvu peamisi põhjuseid on inimtegevus, kuid Brasiilia president Jair Bolsonaro sellest ei hooli. Ta ei pea Amazonase põlenguid millekski ning kommenteerib küsimust nõnda: "Mind kutsuti vanasti Kapten Mootorsaeks. Nüüd olen ma nähtavasti nagu keiser Nero, kes Amazonase põlema on pistnud."

Ta ütles, et tegu on vaid iga-aastase kulupõletamise perioodiga. Bolsonaro on võimule tõusmisest saadik piiranud valitsusasutuste tegevust vihmametsade kaitsmisel.

Tulekahjud on tekitanud hinnanguliselt 3,1 miljoni ruutkilomeetrise läbimõõduga suitsukihi ning metsa pidev kahanemine mõjub laastavalt ka kliimasoojenemise mõju pärssimisele. Vihmametsa eesmärk on süsihappegaasi hulka vähendada, mitte seda juurde toota.

Seotud lood:

Kuigi see kõik võib näida rusuva ja lootusetuna ega puuduta pealtnäha sinu igapäevaelu kuidagi, võid siiski selle asjus midagi ette võtta. Järgnevalt paar moodust, kuidas sina (ja Logan Paul) võite aidata asju muuta.

1. Hari ennast ja teisi

Võid selle kriisi kohta lugeda lisa ametlikest allikatest ning harida sel teemal põhjalikult ka oma pereliikmeid ja sõpru. Mida rohkem inimesi on kursis selle kriisi tõsidusega, seda rohkem on meil võimalik ära teha.

Neile, kes oskavad portugali keelt, on saadaval andmed Brasiilia Riiklikust Kosmoseuuringute Instituudist, mis kasutab satelliitpilte metsapõlengute tuvastamiseks. Lisaks on hetkel Brasiilias lokkavate tulekahjude kaart saadaval lehel InfoAmazonia. Samal lehel on võimalik kaardil vaadelda ka raadamise määra oma elukohas ning võrrelda kodumetsa seisukorda Amazonase omaga.

Võid selle küsimuse kohta lugeda lisa ka suurte uudisteagentuuride kodulehtedelt, kus neid põlenguid lähemalt kajastatakse.

2. Tarbi vähem, korduvkasuta, taaskäitle

Tasub ka endale selgeks teha, millised igapäevatoimetused mõjutavad vihmametsade olukorda suures plaanis - näiteks võiksid vähendada kasutatava paberi ja puidu hulka.

Amazonase metsades maha raiutud puudest toodetakse tohutul hulgal paberit. Teoorias tähendaks väiksem nõudlus paberi järele ka vähem metsade raadamist.

3. Anneta heategevusele

Amazonase vihmametsade päästmisele pühendunud heategevusorganisatsioonide seas on kuus sellist, mida Charity Navigator on hinnanud vähemalt kolme tähega neljast. Charity Navigator on mittetulundusühing, mis hindab heategevusorganisatsioone nende pealehakkamise ja finantsvõimekuse valdkonnas.

Siin on lingid nende organisatsioonide veebilehtedele tähestikulises järjekorras:

Amazon Conservation Association

Amazon Conservation Team

Amazon Watch

Rainforest Foundation US

Rainforest Trust

Rainforest Action Network

4. Tööta vabatahtlikuna

Kui sa pole just elukutseline tuletõrjuja, siis pole vabatahtlikult end tulekahjudega võitlema pakkumine tõenäoliselt kõige parem mõte. Sellegipoolest on olemas ka muid mooduseid, millega võid aidata olukorda muuta. Võta näiteks ühendust mõne eelmainitud heategevusorganisatsiooniga ning küsi neilt, kuidas saaksid aidata.

Need organisatsioonid on võimelised asjade seisu paremaks muutma.

1980ndate lõpus algatas MTÜ Rainforest Action Network ühe kampaania, milles nõuti Burger Kingi restoraniketilt troopiliste vihmametsade piirkonnast odava loomaliha importimise lõpetamist. Burger King tuligi soovile vastu ning ütles üles loomaliha tarnelepingutest 35 miljoni dollari väärtuses. Sama MTÜ on hiljaaegu sihikule võtnud teatud halloweenimaiused, mille valmistamiseks on kasutatud palmiõli.

5. Tee end kuuldavaks

Võid helistada, kirjutada või saata e-kirja oma kohalikele valitsusametnikele või -asutustele ning paluda neil käituda viisil, mis oleks sinu meelest parim, ning seda küsimust valitsuse tasandil arutada.

Amazonase vihmametsade põletamine ja raadamine mõjub kahjulikult ülemaailmsele kliimale. Kuigi need metsad asuvad teises riigis, võib meiegi valitsus midagi ette võtta.

Ja kuni valitsus sellele küsimusele reageerib, võid häält teha ka netiavarustes. Sel teemal populaarsed hashtag'id on #PrayforAmazonia ja #AmazonRainforest.

Allikas: businessinsider.com

Tõlkis: Joonas Orav

Loe lisaks: Cambridge kliimateadlase 7 soovitust kliimamuutustega võitlemiseks

Teadlased: kliimamuutusi saab pidurdada miljardihektarilise hiidmetsaga

Maailmamere tase võib sajandi lõpuks tõusta üle kahe meetri

KOMMENTEERI!