Glüfosaat meie joogivees | Kollektiivne enesetapp ehk kuidas põrgutee on sillutatud heade kavatsustega


Glüfosaat meie joogivees | Kollektiivne enesetapp ehk kuidas põrgutee on sillutatud heade kavatsustega
Foto: depositphotos.com

2018. aastal tehtud uuringu järgi on Eestis taimekaitsemürke leitud ligi pooltest madalamatest kaevudest ja allikatest; lubatud piirväärtuse ületas 111st analüüsist 37, vahendab Bioneer.ee.

2015.-2017. aastal tehtud jõgede seires ületas 102st analüüsist lubatud piirväärtuse 21.

Reostuse põhjustajana on suures ülekaalus enim müüdud glüfosaat ja selle laguaine, mida ei ole võimalik toidust eemaldada. Kas me saame aru, mida see meie jaoks tähendab, kui asi jätkub samas vaimus? Me tahame, et meie tulevik oleks turvaline. Sellised näitajad ei tõota Eesti inimestele tulevikus midagi head. Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur (IARC) ja Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on klassifitseerinud Roundup'i toimeaine glüfosaadi potentsiaalselt vähkitekitavaks. See pestitsiid on teinud ärevaks teadlasi, arste ja eraisikuid, kes on liitunud vabatahtlike organisatsioonidega, et hoiatada inimesi ja valitsusi.

Talupojatarkus ütleb: kus suitsu seal tuld

Eesti teadlane, emeriitprofessor Anne Luik kirjutas 2016 aastal: "Arvestades glüfosaatide ohtu nii inimese tervisele kui keskkonnale, soovin, et keelatakse glüfosaatide kasutus. Umbrohutõrjele on olemas keskkonnasõbralikumad alternatiivid oskusliku viljavahelduse ning mehaanilise tõrje näol. Kindlasti tuleks juurutada pidev glüfosaadi jääkide seire nii toidus, mullas kui vees".

Seotud lood:

Veel on Anne Luik öelnud oma artiklis Eesti Ekspressile 30.08.2017, "Taimemürkidega käib suur ülemaailmne inimkatse, kus me kõik oleme objektid"; Äripäevas 13.08.2018 "Eesti peaks alandama mahetoidu käibemaksu".

Eesti ametnikud ütlevad selle peale, et ei ole piisavalt tõsiseltvõetavaid teaduslikke tõestusmaterjale glüfosaadi kahjuliku mõju kohta. Vastamisi on suurkorporatsioonide rahastatud teadus ja lihtsalt teadus. Eesti ametkonnad on eelistanud suurkorporatsioonide teadust! Miks?

Meie riigi senised valitsejad on järjepidevalt Eesti teadlaste hoiatusi ignoreerinud. On vaja ise hakata enda eest seisma! Elurikkuse Erakond soovib seista puhta keskkonna, inimeste ja nende tervise ning eestluse kestmise eest!

Kogu sellest loost jääb mulje, nagu oleksime sõjas. Üks sõjataktikaid on läbi ajaloo olnud mürgitada vesi, kõigile eluks hädavajalik. Nii saab rahva nõrgestada ja haigeks teha. Ja tekitada vajaduse järgmiste toodete järgi. Milline surve tekib haigekassale kui kasvab haigete arv? Oleme väike riik. Meil on maksumaksjaid vähe ja raha vähe. Arstid näevad juba praegu selle poliitika tulemusi.

Mis haigusi güfosaadiga seostatakse? Esimesena saavad kahjustada soojätkamisfunktsioonid - meestel meessuguhormoonide taseme vähenemine kuni 94%; naistel mentruatsioonihäireid, viljatus, platsentarakkude hävimine, enneaegsed sünnitused, abordid. Kroonilise neeruhaiguse tõttu on glüfosaadi keelustanud Sri Lanka ja El Salvador. Tekivad allergilised nahalööbed ja astma. Enam ohustatud on rasedad, lapsed ning vanemad inimesed. Hävinevad soolestiku head bakterid, mis toodavad eluks vajalikke vitamiine. Soolestiku mikroobioom on seotud immunsüsteemi ja ajukeemiaga, eriti heaoluhormooni serotoniiniga. Tänapäeva maailmas on järjest rohkem levinud vaimsed häired ja meeleolulangus ning tähelepanu ja aktiivsushäired. Kas oskame näha seoseid?

Kuidas glüfosaat toimib?

Üks teaduslik seletus on, et ta pärsib tsütokroom P450 (CYP) ensüüme, mis on organismile olulised nii toidus kui keskkonnas olevate mürgiste ainete kahjutuks tegemisel. Need ensüümid on vajalikud soolebakterite ainevahetuses. Tulemuseks on erinevad seedetrakti haigused, kasvajad, südame- ja veresoonkonnahaigused, diabeet, Parkinsoni tõbi jne. Pärast aastaid kestnud kokkupuudet tekivad sageli vähkkasvajad.

Glüfosaat mõjutab mangaani omastamist, tekib mangaanipuudus ning samas selle kuhjumine ajus. Mangaan on väga vajalik väikestes kogustes erinevateks olulisteks keha funktsioonideks. Mangaanipuudus viib soolestiku mikrofloora hävinguni ja neuropatoloogiateni (ajutegevuse muutused, Alzheimeri tõbi, depressioon, ärevushäire, Parkinsoni tõbi). Kehas kaitseb mangaani ühend raku jõujaamu, mitokondreid, oksüdatiivse stressi eest. Luude ülesehituseks vajaliku kondroitiini tootmine sõltub magaanist ja selle puudusega seostatakse osteoporoosi. Väheneb sperma liikuvus.

Toime veeorganismidele. Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis (KBFI) aastatel 2011-2013 läbiviidud uurimused näitasid, et baktereid hävitas glüfosaat kiiremini kui vesikirpe. Mõlemate suremus oli kõrge. Mõlemad organismide rühmad mängivad veekogude toiduahelates olulist rolli. Veeloomastikule on güfosaadi jäägil liigiti mitmetine toime, kas otseselt surmav või geneetilisi ja arenguhäireid põhjustav. Konnakullestel tekkisid Roundupi toimel häired DNA-s, suurenes suremus ja ebanormaalsete kulleste hulk, esines arengupeetust ja ebanormaalseid suguorganeid. Glüfosaadid akumuleeruvad kalades, põhjustades immuunsüsteemi häirumist ning geneetilisi kahjustusi.

Autor: Riina Soone

Loe artiklit edasi Bioneer.ee lehelt.

Loe lisaks: Mürgitampoonid: 85% tampoonidest sisaldavad Monstanto korporatsiooni vähki põhjustavat glüfosaati

Taimemürgid meie toidulaual | Millised on 12 kõige puhtamat ja 13 kõige mürgisemat puu- ja köögivilja?

Varakevadised Hispaania kasvuhoonemaasikad on kahjulikku keemiat täis

10 toksiini, mida võivad sisaldada vitamiinid, toidulisandid ja tervisetoidud

KOMMENTEERI!