Head isu? 55% meie laual olevast toidust sisaldab taimekaitsevahendite jääke


Head isu? 55% meie laual olevast toidust sisaldab taimekaitsevahendite jääke
Kas sinu toit on GMO-vaba?Foto: depositphotos.com

Veterinaar- ja Toiduameti 2015. aasta järelvalve käigus leiti taimekaitsevahendite jääke 55% uuritud toidus. Taimekaitsevahendite jääke seirati kaubeldavas, imporditavas ja kodumaises puu-, köögi- ja teraviljas, imiku- ja väikelapsetoidus ning muus toidus.

51% tavatoidu proovidest leiti üks kuni viis erinevat taimekaitsevahendi jääki. 4% proovidest leiti rohkem kui viis erinevat jääki. Kuigi praeguses olukorras on praktiliselt võimatu vältida kokkupuudet erinevate tervistkahjustavate kemikaalidega, soovitame meie tarbida oma kasvatatud või kaubanduses saadavat mahetoodangut. See soovitus kehtib kõigi tootegruppide osas, kuna tervisele ohtlikke kemikaale (sealhulgas ka EDC'd) kasutatakse laialdaselt ka paljudes teistes toodetes, näiteks nagu plastikust mänguasjad, toidupakendid, kodukeemia, erinevad sisustuskaubad, tekstiilid ning isegi elektroonika.
New York University School of Medicine hinnangul on Euroopa Liidu kulutused erinevatele terviseriketele, mida põhjustavad hormoonsüsteemi häirivad kemikaalid, juba praegu 157 miljardit eurot aastas, märkides, et see on vaid jäämäe tipp ning et tegelikud kulutused võivad ulatuda 270 miljardi euroni aastas.
Olukord, kus üle poole Eesti inimese toidust sisaldab mürgiseid taimekaitsevahendeid on meie hinnangul lubamatu, arvestades veel Eesti Haigekassa vahendite suuri puudujääke paistab meie inimeste tulevik, kui me just midagi ei muuda, tume olevat. Kas Eesti-sugusel väikeriigil oleks võimekust enese ringikorraldamiseks 100% Ökoriigiks?
Allikas: GMO-vaba Eesti facebooki leht

KOMMENTEERI!