Kõik inimesed tahavad elada rahulikku elu. Terroristid on aga väiklased, mis ongi üha sagenevate enesetapupommitamiste üks põhjuseid. Me ei saa seda probleemi lahendada palvete abil. Ma olen budist ja usun palvetamise jõudu. Inimesed on aga loonud endale probleemi ja paluvad nüüd jumalal see lahendada, mis pole sugugi loogiline. Jumal ütleks seepeale, et me ise selle probleemi lahendaksime, sest meie selle ju põhjustasime.
Humanistlike väärtuste, ühtekuuluvuse ja harmoonia edendamiseks on vaja süstemaatilist lähenemist. Kui me sellega kohe alustaksime, püsib lootus, et käesolev sajand kujuneb möödunud sajandiga võrreldes teistsuguseks. See oleks kõigi huvides. Püüdleme siis rahu poole nii oma peres kui ka ühiskonnas ja ärme oota abi jumalalt, Buddhalt ega valitsustelt.
Teie tähtsaim sõnum on alati olnud rahu, kaastunde ja usulise sallivuse edendamine, aga maailm näib sammuvat risti vastupidises suunas. Kas teie sõnum pole inimeste seas kandepinda leidnud?
Mina nii ei arva. Usun, et vaid väga väike osa inimestest järgib vägivaldset eluviisi. Me kõik oleme inimolendid ja teiste tapmiseks pole mingit alust ega õigustust. Kui igaüks peaks oma ligimesi vendadeks ja õdedeks ning austaks nende õigusi, poleks vägivallaks mingit ruumi.
Oleme tänapäeval silmitsi probleemidega, mille on põhjustanud pealiskaudsed erinevused religioonide ja rahvuste vahel. Kuid me oleme ikkagi üks rahvas.
Maailma liidrid on võtnud kinnisideeks majanduskasvu ega hooli moraalsusest. Kas tunnete selle tendentsi pärast muret?
Kui jätame moraaliprintsiibid raha varju, siis meie katsumused ainult süvenevad. Moraalsus on tähtis kõigile, sealhulgas ka usutegelastele ja poliitikutele.
Teie sõnul on "kuldne kesktee" parim lähenemine Tiibeti küsimuse lahendamiseks. Kas arvate, et teie strateegia kannab lõpuks vilja?
Ma usun, et see on parim lahendus. Paljud mu sõpradest, sealhulgas ka mitmed India, Ameerika ja Euroopa liidrid, usuvad selle võimalikkusse. Tiibetis toetavad meie "kuldse kesktee" poliitikat nii poliitilised aktivistid, Hiina intellektuaalid kui ka tudengid.
Hiina tudengitega kohtudes ütlen neile alati, et meie sooviks pole Hiinast sõltumatuks muutumine. Nad mõistavad meie lähenemist ja tunnevad meie püüdluste vastu poolehoidu. Küsimus pole ainult Tiibetis; me elame 21. sajandil ja kõik konfliktid tuleks lahendada dialoogi, mitte jõu abil.
Kes saab teie järel dalai-laamaks?
KOMMENTEERI!