Vaatemäng öötaevas: täna öösel kihutavad üle taevalae geminiidid


Vaatemäng öötaevas: täna öösel kihutavad üle taevalae geminiidid
Foto: depositphotos.com

Astronoomiahuvilistel ja romantikutel tasub täna öösel pilgud taevasse suunata, sest selge ilma korral on näha vägevat meteoorisaju vaatemängu, kus peaosas on aeglaselt liikuvad ja pikkade "sabadega" geminiidid.

Astronoomid on geminiide kutsunud ka aasta saagikaimaks meteoorisajuks, mille jooksul kihutab tunnis üle öötaeva üle saja meteoori. Nagu mainitud, on need ka tänu aeglusele ja pikkadele "sabadele" ka eriti hästi vaadeldavad. Sadu jõuab tippu 13.-14. detsembril, aga geminiide näeb kuni umbes 17. detsembrini.

Geminiidide nimi tuleb sellest, et meteoorid näivad lähtuvad Kaksikute tähtkujust (Gemini). Tegelikult on see kosmiline rusu- või kübemevoog, mille Maa iga aasta detsembris läbib.

Meteoorisaju jälgimiseks tasub sõita pisut linnast välja, et linnavalgustus ei vähendaks meteoorisaju ilu. Vaatlemist soosib see, et taevas on Vanakuu ning seetõttu ei sega liigne valgus meteooride nägemist. Küll aga tasub hoida pöidlad pihus, et taevas oleks pilvitu. Kõige parem kellaaeg jälgimiseks on 22-st kuni kella 2-ni öösel.

Imelist langevate tähtede aega!

Toimetas: Katrin Oidra

Allikas: Forte.delfi.ee

KOMMENTEERI!