Vaata, kust näeb täna taevas kõrguvat verekuud ja kuuvarjutust

 (1)
Vaata, kust näeb täna taevas kõrguvat verekuud ja kuuvarjutust
punane kuudepositphotos.com

Täna, 4. aprillil toimub kuuvarjutus, mis toob kaasa võimaluse näha punaseks värvunud niinimetatud verekuud, mis on küllaltki haruldane sündmus - kahjuks aga ei paista kogu see taevane ilu meile siia Eestisse.

"Verd on mujal küllaga, aga meie kandist vaadatuna seda kuu peal ei ole. Ja siin ei aita miski vägi - inimene jääb väetiks vägevate loodusjõudude kõrval," kommenteerib pühadeaegseid taevaseid sündmusi Tartu Observatooriumi vanemteadur, astronoomiadoktor ja Tähetorni kalendri peatoimetaja Tõnu Viik.

Kuuvarjutus tekib siis, kui täiskuu jääb Maa varju. Kuu võib võtta veripunase värvi läbi Maa atmosfääri äärte tungiva päikesevalguse tõttu. Sellist kuud nimetatakse inglise keeles mõnikord verekuuks (Blood Moon).

Seekordne kuuvarjutus on juba kolmas järjestikune neljasest jadast, mis on suhteliselt harv sündmus. Neljas täielik kuuvarjutus toimub 28. septembril ja sellest on enamik ka Eestis nähtav - kuuvarjutus algab öösel 2.12, täisvari ilmub Kuule tunnikese pärast ja kestab pea terve öö. 

Nelja järjestikuse kuuvarjutuse toimumisajad: 

15. aprill 2014
8. Oktoober 2014
4. aprill 2015
28. september 2015 

Vaata videot kuuvarjutuse kohta:Ehkki Eestis kahjuks laupäevast kuuvarjutust taevas vaadelda ei saa, kuid selleks, et siiski seda teisel pool maakera näha olevat põnevat sündmust jälgida, võid vaadata seda SIIT.

Allikas: Iflscience.com

Kuula ka kosmoseteadlast Tõnu Viiki Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!"


KOMMENTEERI!