Pilgud taevasse! Lähipäevadel saab näha leoniidide tähesadu


Pilgud taevasse! Lähipäevadel saab näha leoniidide tähesadu
Foto: depositphotos.com

Novembrikuu taevas on selgetel öödel näha leoniidide meteoorivoolu, mis jõuab haripunkti 17.- 18. novembri öödel, mil sabatähtede langemissagedus on suurim. Sel ajal tasub pilgud taevasse sättida nii astronoomiahuvilistel, kui kõigil neil, kes unistavad suurelt ning tähesajus oma salajasi soove soovivad.

Leoniidide näol on tegemist perioodiliselt Päikesele läheneva komeet Tempel-Tuttle küljest pärineva materjaliga, mis on selle orbiidile küllaltki ebaühtlaselt jaotunud. Selle tulemusel võib see vool nähtavate meteooride langemistiheduse poolest väga suurel määral kõikuda. Näiteks ajalooraamatutesse kirjutasid leoniidid ennast 1833. aasta novembris, kui tollase meteooritormi ajal olevat tunnis nähtud sadu tuhandeid(!) meteoore. Sellist vaatepilti on ausalt öeldes isegi raske ette kujutada. Sealt edasi leiti, et leoniidid tunduvad eriti võimsaks muutuvat umbes iga 33 aasta tagant. Viimane selline juhus leidis aset aastatuhandevahetusel, kui tunnis loendati ligi 3000 meteoori ning järgmist oodatakse 2029nda aasta paiku.

Sellel aastal ennustakse selle tiheduseks aga suhteliselt tagasihoidlikud 15 meteoori tunnis ehk keskmiselt üks lask iga nelja minuti tagant. Leoniidid tipnevad 18. novembril ning nende radiant ehk taevaosa, millest meteoorid näivad välja kiirguvat, asub Lõvi (ehk Leo) tähtkujus, vahendab Astronoomia.ee.

Seotud lood:

Loe lisaks: Linnuteel on sadu miljoneid elukõlblikke planeete

Teadlased kuulutasid Päikese uue aktiivsustsükli alanuks

Kääbusplaneet Cerese sisemuses võib laiuda ookean

KOMMENTEERI!