PILGUD ÖÖTAEVASSE! Nädalavahetusel ootab meid ees perseiidide meteoorivoolu tipphetk


PILGUD ÖÖTAEVASSE! Nädalavahetusel ootab meid ees perseiidide meteoorivoolu tipphetk
Foto: depositphotos.com

Jälle on kätte jõudnud augustiöiste tähesadude aeg. Perseiidid on meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ning on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda (isegi juuli keskpaigast). Kõige paremini on neid näha siiski 11. augusti ja 14. augusti vahel.

Perseiide põhjustab Perseiidide pilv, mis paikneb piki Swifti-Tuttle'i komeedi orbiiti ja koosneb osakestest, mis on sellest komeedist eraldunud ajal, mil komeet möödus lähedalt Päikesest. Tähesadu on nähtav ajal, kui Maa läbib komeedi orbiidi.

Suurem osa sellesse pilve kuuluvast tolmust on umbes tuhat aastat vana. On ka noorem tolmuformatsioon, mis eraldus komeedist 1862.

Perseiidide radiant on Perseuse tähtkujus. Radiant on taevasfääri punkt, millest perspektiivnähtuse tõttu näivad väljuvat ühte ja samasse meteoorivoolu kuuluvad (üksteisega rööbiti liikuvad) meteoorid. Swift-Tuttle'i komeedi orbiidi asendi tõttu on perseiidid jälgitavad peamiselt põhjapoolkeral.Tähesadu on paremini jälgitav suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma. Parimad vaatlusööd on 11.-13. augustil, pärast keskööd..

Seotud lood:

Rahvusvahelise meteooriorganisatsiooni hinnangul võib meteoorivoolu tipp-päevadel 12. ja 13. augustil tunni jooksul taevast läbida lausa 100 meteoori tunnis. See tähendab, et minutis peaks taevast läbima 1-2 meteoori, mis oma ereduselt ja kiiruselt varieeruvad mõnevõrra. Kuna sel aastal on Kuu loomine ja perseiidide tähesadu täpselt samal ajal, on sel aastal meteoorivoolu jälgimine veelgi lihtsam, kuna seda segav kuuvalgus peaaegu puudub.

Perseiidide vool on suhteliselt hajus, meteoore jätkub terveks järgmiseks nädalaks. Kel on plaanis pikem tähesaju jälgimine võiks kaasa võtta lamamistooli, et kael taevasse vaatamisest kangeks ei jääks.

Allikas: Forte.delfi.ee

Loe lisaks: Igor Volke: 1990. aastal Muhu saarel toimunud värvikas ufo-juhtum on ka maailma mastaabis väga tähelepanuväärne

Paralleeluniversumite olemasolu võib leida tõestust juba järgmistel kümnenditel

Kristjan Port: Elame suures arvutimängus?

Teadlased kinnitavad David Icke'i ulmelist teooriat

KOMMENTEERI!