Perseiidide tähesadu: veel mõned päevad saab jälgida kaunist öist vaatemängu

 (2)
Perseiidide tähesadu: veel mõned päevad saab jälgida kaunist öist vaatemängu
Juba täna näeb taevas tähesadudepositphotos.com

Perseiidid on meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ning on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda (isegi juuli keskpaigast). Kõige paremini on neid näha siiski 11. augusti ja 14. augusti vahel.

Perseiide põhjustab Perseiidide pilv, mis paikneb piki Swifti-Tuttle'i komeedi orbiiti ja koosneb osakestest, mis on sellest komeedist eraldunud ajal, mil komeet möödus lähedalt Päikesest. Tähesadu on nähtav ajal, kui Maa läbib komeedi orbiidi.

Suurem osa sellesse pilve kuuluvast tolmust on umbes tuhat aastat vana. On ka noorem tolmuformatsioon, mis eraldus komeedist 1862.

Perseiidide radiant on Perseuse tähtkujus. Radiant on taevasfääri punkt, millest perspektiivnähtuse tõttu näivad väljuvat ühte ja samasse meteoorivoolu kuuluvad (üksteisega rööbiti liikuvad) meteoorid. Swift-Tuttle'i komeedi orbiidi asendi tõttu on perseiidid jälgitavad peamiselt põhjapoolkeral.

Tähesadu on paremini jälgitav suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma. Parimad vaatlusööd on 11.-13. augustil, pärast keskööd. Kui ennustused paika peavad, võib tunniarv ulatuda kuni 150-ni. Perseiidide vool on suhteliselt hajus, meteoore jätkub terveks järgmiseks nädalaks. Kel on plaanis pikem tähesaju jälgimine võiks kaasa võtta lamamistooli, et kael taevasse vaatamisest kangeks ei jääks.

Seotud lood:

Tänavu on oodata suurejoonelist tähesadu, kuna Jupiteri gravitatsiooniväli tõmbab sähviva kosmilise tolmu riba otse Maa tiirlemisteele.

Vaata perseiidide tähesajust videot SIIT.

Allikas: Wikipedia.org

KOMMENTEERI!