Öine taevane vaatemäng: käes on Perseiidide tähesaju tippaeg!


Öine taevane vaatemäng: käes on Perseiidide tähesaju tippaeg!
Foto: depositphotos.com

Perseiidid on meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ning on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda (isegi juba juuli keskpaigast).

Kui uskuda maagiasse, siis nüüd tasub oma soovid valmis panna, sest käes on langevate tähtede aeg. Ning seda, et langevat tähte nähes tuleb soovida ning et need soovid ka täituvad, seda teavad ju samuti kõik.

Kui aga vaadata asja teaduslikumast küljest, siis Perseiide põhjustab Perseiidide pilv, mis paikneb piki Swifti-Tuttle'i komeedi orbiiti ja koosneb osakestest, mis on sellest komeedist eraldunud ajal, mil komeet möödus lähedalt Päikesest. Tähesadu on nähtav ajal, kui Maa läbib komeedi orbiidi.

Suurem osa sellesse pilve kuuluvast tolmust on umbes tuhat aastat vana. On ka noorem tolmuformatsioon, mis eraldus komeedist 1862.

Perseiidide radiant on Perseuse tähtkujus. Radiant on taevasfääri punkt, millest perspektiivnähtuse tõttu näivad väljuvat ühte ja samasse meteoorivoolu kuuluvad (üksteisega rööbiti liikuvad) meteoorid. Swift-Tuttle'i komeedi orbiidi asendi tõttu on perseiidid jälgitavad peamiselt põhjapoolkeral.

Tähesadu on paremini jälgitav suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma. Parim vaatlusaeg on pärast keskööd. Kel on plaanis pikem tähesaju jälgimine võiks kaasa võtta lamamistooli, et kael taevasse vaatamisest kangeks ei jääks.

Seotud lood:

Vaata perseiidide tähesajust videot SIIT.

Allikas: Wikipedia.org

Loe lisaks: Ööpäeva maagia: 15 lihtsat reeglit esivanematelt

Linnutee tõeline läbimõõt ulatub üle miljoni valgusaasta

Tulnukate sõnum inimkonnale: kas soovite, et ilmutaksime end?

Viis tehnikat, kuidas kaitsta end negatiivse energia ja pahasoovlike inimeste eest

KOMMENTEERI!