Koonusekujuline valgusvihk lõppes järsult ja moodustas kaks ringi- ühe suurema, teise sees väiksema. Ringid helendasid tugevamalt kui koonusekujuline valgusvihk. Teataval määral oli ringides tajuda valguselainetust. Ringide idapoolses ääres oli näha tumerohelist kiirgavat laiku. Laik oli munakujuline, alt teravama servaga, ülalt lainetavam. Nii nagu valgusvihk ise, tundus ka see tumeroheline (sinakasroheline) laik kõige ebatavalisem - seda nii valguse leviku seaduspärasuste kui ka valguse iseloomu poolest, mistõttu köitis ka mu tähelepanu kõige rohkem. Püsinud umbes viis minutit enam-vähem paigal, tõusis objekt peaaegu otse üles, kalle väheke lääne suunas, ja kadus mõne sekundiga umbes Suure Vankri kõige nõrgema tähe kohal. Valguskoonus püsis veel mõne hetke, ringid pisut kauem ja tuhmusid aeglasemalt. Rohekas munakujuline laik jäi alles ja helendas nüüd isegi intensiivsemalt kui enne.
Jälgisin seda laiku veel üle tunni. Esimesed paarkümnend minutit püsis laik munakujulisena, hiljem tundus, nagu oleks tuul venitanud selle vormi pikergusemaks ja kandnud ka laiku kaugemale ida suunas. Ligikaudu poole tunni pärast märkas laiku vist ka piirivalve, sest Pirita kandist valgustas seda hetkeks prožektor. Umbes kell 5.20 näis laik kaotavat konkreetse vormi ja kuna taevas hakkas idas juba helendama, muutus jälgimine raskeks."
Samal ajal, kell veerand viis hommikul, oli oma koeraga õues ka üks teine eesti kunstnik, kes esitas sama nähtuse kohta joonised n-ö professionaalse vaatlejana. Selle alusel saab öelda, et vaatlejad jälgisid kesklinnas ja Lasnamäel meie õhuruumis olnud objekti ristsuunaliselt. Tõnis Vindi ees liikus valguskoonus ristsuunaliselt, Lasnamäe vaatlejale aga otse vastu, nii et ta nägi koonilist valgusobjekti n-ö põhja alt. Atmosfäärsed nähtused, mis kaasnesid selle perioodi ja veel järgneva kolme sügise Nõukogude sõjaliste katsetustega, sealjuures erinevate ja mitut relvaliiki puudutavatega, olid sedavõrd atraktiivsed, et kogunes kümneid ja sadu tunnistajaid.
Vältisin ise selle "vaatlusveaga" konkreetset tegelemist, sest pea kohale oli juba kogunenud pilvi, mis heitsid ette liigset huvi ja aktiivset tegevust. Toompealt oli kuulda "tunnustavaid sõnu". Väga elukogenud akadeemiline koolkond andis nähtusele mitte vale,vaid osatõese vastuse. Tõravere aktinomeetriajaama vaatlusžurnaalis on nähtus registreeritud virmalistena kell 6.30.
Paljud kroonitud pead higistasid, et sellest kitsaspüksist välja pääseda. Eesti aktiviste süüdistati liigses aktiivsuses ja saladuste väljarebimises, teiselt poolt aga akadeemilises kirjaoskamatuses, diletantismis ja spekulatiivsuses.
KOMMENTEERI!