Paavst Franciscus usub Suure Paugu teooriat ja evolutsiooni


VATICAN-POPE-AUDIENCE
VATICAN-POPE-AUDIENCEFoto: Alberto Pizzoli, AFP

Paavst Franciscus I tegi Vatikani teadusakadeemias avalduse, teatades, et Suur Pauk ja evolutsiooniteooria on õiged ning pole vastuolus religiooni ja kirikuga, vaid on oluliseks aluseks jumala mõistmisel.

Paavst Franciscus I pidas esmaspäeval, 27. oktoobril  Vatikani teadusakadeemias kõne juba kaua aega katoliku kiriku ja teadlaste debatiks olnud teemadel nagu Suur Pauk ja evolutsioon. "Evolutsioon näitab liikide teket. Evolutsiooniteooria ei ole vastuolus piiblis kirjeldatud maailma loomisega," selgitas Püha Tooli juht.

Ehkki kristlased ei taha sellega leppida, ei tekkinud Paavsti  sõnul maailm kaosest. Tema sõnul oli Suur Pauk 13,8 miljardit aastat tagasi jumala viis luua maailm. Ka evolutsioon olevat jumala loomiprotsessi sisse kirjutatud.

"Kui lugeda Esimesest Moosese raamatust maailma loomise kohta, siis on oht, et jumalast võib jääda mulje kui mustkunstnikust, kes võib oma võlukepikese abil kõike luua. See ei ole nii. Jumal lõi inimese ja andis talle võimaluse areneda evolutsiooni järgides. Igal liigil on suures süsteemis oma roll," selgitas paavst.

Paavst Franciscuse seisukohad ei ole katoliku kirikus midagi ennekuulmatut. Juba 1950. aastal teatas tollane paavst Pius XII, et evolutsiooniteooria ja piibellik maailmaloomine täiendavad üksteist. 1996. aastal teatas paavst Johannes Paulus II umbes sama.

Seotud lood:

Paavst Franciscuse eelkäija Benedictus XVI nägi evolutsiooni ja loomisprotsessi erinevalt. Ta toetas kreatsionistlikke ideid, mille kohaselt loodus ja liigid on nii keerulised, et selle taga ei saanud olla evolutsioon, vaid ainult mingi kõrgem jõud, kes on jumal.

Benedictus XVI arvates on kreatsionistide ja evolutsionistide vaheline diskussioon maailma loomise teemal mõttetu. Ta küsis, et miks kreatsionisitid ei võiks võtta evolutsiooni omaks ning miks evolutsionistid jätavad jumala loomisprotsessi välja.

Itaalia astrofüüsika instituudi juht Giovanni Bignami sõnas, et paavst Franciscuse poolne maailma loomise teaduslike teema esiletõstmine on positiivne ning ei jäta kreatsionistide pesudoteooriatele ruumi. "Me kõik oleme siin tänu Suurele Paugule. Evolutsioon sai toimuda vaid tänu sellele," lisas teadlane.

Allikad: Independent.co.uk, News.au.com

KOMMENTEERI!