Fred Jüssi: armastus on seisund


FRED JÜSSI
Fred JüssiFoto: Ingmar Muusikus

Armastatud loodusemees Fred Jüssi andis äsja välja uue raamatu "Rajamustrid", mis kulgeb sõnas ja pildis tema elutee radadel ning Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis on avatud samanimeline kaunis fotonäitus Eestimaa looduse imelisusest. Sel puhul jagab vanameister üle pika aja raadiokuulajatega oma mõtteid elust ja maailmast - ja ka armastusest - täna õhtul kell 20 ja kordusena pühapäeval kell 14 Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!".

Mis on armastus?

Kui tahta teada, mis on armastus, siis iga inimene peab ise minema armastusesse ja selle tähenduse enda jaoks leidma. Maailmakirjandusest pool on kirjutatud sellest armastuse igatsusest ja pool sellest on õndsusest, kui inimene jõuab selle kogemuseni - armastuseni.

Armastus on seisund. See on üldine seisund, mida ei saa tabelisse panna. Selles seisundis suhtleb inimene ümbrusega. See ei tähenda mitte seda, et sa pead armastama kõrilõikajat, kes on su lähedase kallale läinud - ei. Ma ei armasta täisid, kes tulevad mulle krae vahele närima. Aga me räägime sellest, mis puudutab seisundit, suhtlemist loomadega ja elusolenditega, ja ka mitteelusolenditega, kõigiga, kellega me oleme võrdsed, kellega me räägime ühte ja sama keelt. Me ei saa olla kõiges võrdsed, vanuses mitte ja ka soo poolest, aga milleski me oleme võrdsed.

Seotud lood:

Ma soovitan võtta Loomingu raamatukogu sarjas ilmunud filosoofi Erich Frommi raamatu "Armastuse kunst", seda oleks hea lugeda. See on ennekõike seisundist.

Kui rääkida õndsusest, siis seda võib võrrelda kevadega. Kõik hakkab lõhnama, isegi muld lõhnab. Millised on õhtud! Kui märtsikuus esimene musträstas hakkab laulma ja kui tuleb õite aeg. 25. mai ringis hakkavad õitsema toomingad. Valgus muutub. Kõik on ilus. See on ka armastuses. See on seisund.

Kui ma väikese poisina uitasin metsades ja äkitselt hakkasin ära tundma angervaksa lõhna. Kui ta on kasvanud sulle rinnuni ja sa lähed sealt läbi ja see lõhnab. Äkki tuleb selline äratundmine ja tekib selline kirjeldamatu seisund. See on nii üllatav, nii lihtne ja igaühele kättesaadav.

Autor: Fred Jüssi

Kuula Fred Jüssi jutustusi tema elutee radadelt täna, neljapäeval kell 20 ja kordusena pühapäeval kell 14 Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!".

Kuula ka tema 80. juubeli puhul valminud saadet "Hallo, Kosmos!" Jüssi juttude parimatest paladest ja ERR90 puhuks loodud arhiivikillukeste kollaaži Vikerraadios.

Uuri lisa Fred Jüssi uhiuue raamatu "Rajamustid" kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt ning külasta tema samanimelist fotonäitust Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis, mis on avatud kuni 25. veebruarini.


KOMMENTEERI!