PALJU ÕNNE, VELLO SALO! Täna 90. juubelit tähistav prelaat: Armastus ongi jumal

 (4)
Vello Salo
Vello SaloFoto: Rauno Volmar

Katoliku preester, literaat, tõlkija, kirjastaja, kahe sõjaväe sangar ja vaimulik Vello Salo tähistab täna oma 90. juubelit. Tähtsa sündmuse puhul korraldab Rooma-Katoliku Kiriku Eesti apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan täna kell 18 Okupatsioonide muuseumis piduliku vastuvõtu, kus leiab aset ka Vello Salo elulooraamatu "Siin Vatikani Raadio! Vello Salo lugu" tutvustus.

"Oma pika elu lõpuks olen jõudnud tõdemusele, et jumal on armastus ja armastus ongi jumal," sõnab juubilar saates "Hallo, Kosmos!" igavikulistel teemadel mõtiskledes.

"Selleks et teisi armastada, tuleb neid mõista. Ja selleks et mõista, tuleb võtta aega. Stressis ja kiirustades mõista ei saa," räägib Vello Salo Eesti Päevalehele antud intervjuus ja lisab, et armastuse eeltingimuseks on vabadus.

Püha päev pole poodlemiseks

Tolles samas mulluses vestluses avaldab Vello Salo arvamust ka hetkel taas aktuaalse püha päeva ja poodlemise kohta: "Pühapäeva mittepühitsemine on nõukaaja jäänuk. Mina paneksin pühapäeval kõik kaubamajad kinni! Meil on viis tööpäeva ja kaks äripäeva ja kõige hullem äripäev on pühapäev," ütleb Salo. Kui kellelgi tõesti on pühapäeval vaja hädavajalikke asju, siis neid saab ka bensiinijaamast. Igapäevast stressi ja kiirustamist nimetab Salo "kuradi rütmiks". See, kes kiirustab, ei jaksa mõelda ega üritada teisi mõista. Aga mõistmine on armastuse eeldus. "See, et mul on kiire, on allakäigu algus," ütleb Salo. "Jumal lõi rotid ja hiired, aga ta ei loonud kiiret."

Seotud lood:

Mis võiks tänases Eestis teisiti olla?

"Mõtlemist võiks rohkem olla. Nõukogude aja kõige hullem mõju oli, et meid püüti mõtlemisest võõrutada, et las partei mõtleb, teie pidage lõuad. Vana nali ütleb, et Mussolini poeg küsib söögilauas, et issi, mis on fašism. "Pea lõuad ja söö!" ütleb isa. "Aga mis on kommunism?" - "Lõuad!"

Öeldakse, et meil on praegu infouputus. Kui nii, siis me ajame uppunud mehe juttu.

Me uitame lõpmatuses. Elu mõte on minu arvates arutelu. Arutelu vastand on lahmimine, seda on aga liiga palju."

Isa Vello Salo tähistab täna, 5. novembril oma 90. juubelit

Tähtsa sündmuse puhul korraldab Rooma-Katoliku Kiriku Eesti apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan piduliku vastuvõtu, mis toimub täna, neljapäeval, 5. novembril kell 18 Tallinnas Okupatsioonide muuseumis.

Piiskopi vastuvõtu raames leiab aset isa Vello Salo elulooraamatu "Siin Vatikani Raadio! Vello Salo lugu" tutvustus. Uuri lähemalt facebookist.

Prelaat Vello Salo eriline elu

Vello Salo pikk elu on olnud väga värvikas. Viljandimaal sündinud noormees astus Teise Maailmasõja ajal vabatahtlikult Soome sõjaväkke, naases seejärel soomepoisina kodumaale, kus langes Saksa vägede kätte ja sealt edasi viis elutee teda Saksamaale, läbi "Tšehhi põrgu" Itaaliasse (kus ta oli pikalt Vatikani Raadio eestikeelsete saadete toimetaja), Šveitsi, Hollandisse, Jordaaniasse, Rootsi, Vana ja Uue Testamendi professorina Iraaki ja Kanadasse (kus ta oli ka Metsaülikooli lektor). Kogu Nõukogude okupatsiooni ajal õppis ja töötaski ta välismaal ning naases Eestisse 1993. aastal. Alates 2001. aastast on Vello Salo Pirita kloostri preester ja tegeleb peamiselt Piibli uue tõlke toimetamisega. Aastatel 2011/2012 on ta olnud Tartu Ülikooli vabade kunstide professor, uurides armastuse mõistet ja armastuse käsitlemist Eestis, eesti keeles, folklooris ja kirjanduses.

Vello Salol on kirjastus Maarjamaa, mis on välja andnud näiteks Läti Henriku kroonika ja eesti rahvaluule antoloogia, ta on tõlkinud itaalia keelde oluliste eesti luuletajate loomingut ning Piibli vanadest algtekstidest eesti keelde vaimulikku luulet ning avaldanud ülevaateid okupatsioonivõimude repressioonidest Eesti territooriumil. Ta oli ka kultuuriajakirja Aja Kiri esimene toimetaja ning on koostanud uurimusi, ülevaateid, teatmikke ja bibliograafiaid Eesti ajaloo ja kultuuri teemal ning on paljude ees- ja järelsõnade autor.

Ta on paljude kultuuriorganisatsioonide liige, teiste seas näiteks Eesti Kirjanike Liit, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Eesti Teaduslik Ühing Ameerikas, Eesti Keele ja Kirjanduse Instituut Rootsis. Vello Salo on pälvinud ka mitmeid auväärseid tunnustusi: Valgetähe II klassi teenetemärk, Eesti Taassünni Auhind, Riigivapi II klassi teenetemärk, apostellik protonotar, Pirita Aasta Inimene, Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutöö preemia, Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind, Eesti Riigi Elutöö preemia.

Loe Vello Salo värvika elu kohta pikemalt Vikipeediast.

Kuula Vello Salo igavikulisi mõtisklusi Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!" (2.12.2912) ja vestlusringi koos Toomas Pauliga ja Einar Laignaga 200. saate avalikul salvestusel 23.11.2014

Loe ka 2014. aasta jõulude ajal Eesti Päevalehes ilmunud intervjuud Vello Saloga.

Alkeemia soovib juubilarile palju õnne, jõudu, rõõmu ja armastust! :)

KOMMENTEERI!