Alkeemia lugemisnurk. Haigused tekivad meie kehas seal, kus teadlikkus ei ole kohal


Alkeemia lugemisnurk. Haigused tekivad meie kehas seal, kus teadlikkus ei ole kohal
B. K. S. Iyengar "Jooga puu" Kirjastus Helios

B. K. S. Iyengar on üks hinnatuimaid joogaõpetajaid maailmas, kes elas ja õpetas Indias Pune linnas ja keda tunnustatakse kui inimest, kes tõi jooga läände. Tema esseede kogu "Jooga puu" käsitleb tervist, igapäevaelu, perekonda, armastust, surma ja usku läbi joogaliku tee - raja, mis viib pika, terve ja õnneliku eluni.

Nagu füüsilises maailmas nii võib ka vaimses maailmas ronida mäe otsa erinevaid teid pidi. Üks tee võib olla pikk, teine lühike, üks käänuline ja raske, teine sirge ja kerge, ometi on kõiki neid radu pidi võimalik jõuda mäe tippu. Meil on lõpmatu tundmiseks ainult lõplikud vahendid - keha, meel, mõistus ja teadvus, selleks et jõuda hinge lõpmatu asupaigani. Kui lõplik lõpmatusega seguneb, muutub kõik lõpmatuks. Iyengar ütles: "Mõelge taevale. Taevas on on nii lõplik kui ka lõpmatu. Keegi ei suuda seda puudutada, ometi oleme sellega kokkupuutes igal oma eluhetkel". See on julgustav võrdlus, millele oma arenguteel toetuda, samuti mõte mille juurde naaseda, kui meel on häiritud.

Vaimsete teadmiste otsinguil on palju meetodeid, palju lähenemisteid, palju viise, kuidas kogeda oma olemuse varjatud tuuma ja juhtida maiste naudingute võrku takerdunud meelt tema enda olemise allika ehk ātman'i või hingeni. Iyengar on öelnud juba ammu "Minu teema on jooga - tee, mis harib keha ja meeli, arendab mõistust, tsiviliseerib intellekti ja leiab puhkepaiga hinges, mis on meie olemise tuum. On kahetsusväärne, et paljud inimesed, kes ei ole jooga sügavustesse tunginud, peavad seda vaimset eneseteostamise teed pelgalt füüsiliseks distsipliiniks ning haṭha-jooga harjutamist ei millekski enamaks kui omamoodi võimlemiseks. Kuid jooga ei ole ainult füüsiline. See on rakuline, mentaalne, intellektuaalne ja spirituaalne - see hõlmab inimese kogu olemust."

Seotud lood:

Üheksakümmend protsenti meie seast kannatab mingil viisil, kas siis füüsiliselt, mentaalselt või spirituaalselt. Jooga teadus aitab meil hoida keha nagu templit, nii et see muutub sama puhtaks kui hing. Keha on laisk, meel on elav ja hing on helendav. Jooga praktikad arendavad keha elava meele tasandile, nii et keha ja meelt, mis on mõlemad muutunud elavaks, tõmbab hinge valguse poole. Ei ole vast üllatav, et loodus on inimesele läbi aegade olnud eeskujuks.

Samuti on Iyengar kirjeldanud jooga kaheksa astmelist teed meile tugevuse sümbolina tuntud puu terminites. Iyengar räägib põhjalikult ja südamlikult, mis on 'jooga puu'. Kuidas puu osad meid meie igapäevaelus saavad toetada, meie arengule kaasa aidata? "Seemne arenemine varreks, oksteks ja lehtedeks on igas indiviidistoimuv loomulik protsess. Kui lehed üldse ei liiguks, tähendaks see, et ei toimu mingit õhuvahetust. Lehed närtsivad ja puu kuivab ära. Lehed on selleks, et toita kogu puud. Samamoodi on meie taju- ja tegutsemisorganid selleks, et arendada sisemist keha. Kahjuks me tavaliselt unustame sisemise keha ja huvitume üksnes välisest kehast, sest me näeme ainult väljaspool olevat maailma, mitte seda, mis toimub puu sees. Me ei näe, kuidas toit imendub välisest atmosfäärist lehtede kaudu puusse ja voolab mahlas, mida kaitseb koor, et toita juurt ja tervet puud. Meie tegutsemis- ja tajuorganid on selleks, et koguda teadmisi ja mõistmist ning harida mõistust ja ego, toites seeläbi Mina ja algseemet ehk hinge, mis on põhjus, milles sisaldub terviku olemus. Kui puu arenes väljapoole, liikudes seemnest läbi varre okstesse ja lehtedesse, siis tagasitee peab samuti algama lehtedest ja liikuma tagasi seemne juurde. Āsana'id harjutades te tunnete, kuidas energia teie organismis voolab. Te tunnete, kuidas see toimib, kuidas see voolab. Puu energia voolab seemnest lehtedesse ja kui lehed puutuvad kokku õhuga, saadavad nad energia okste ja tüve kaudu tagasi juurtesse ning juur paneb puu edasi kasvama,nii et tekivad õied ja viljad.

"Me oleme küll teadvusel, aga peaksime saama ka teadlikuks oma kehast igal hetkel, et hoida meelt tasakaalus ja keha tervena.Iyengari kogemused on saanud lugudeks ja me tunneme ennast ära neis lugudes - sünnist, armastusest, usust, perekonnast ja surmast. See kõik kokku on loomulik inimeseks olemise kulg, aga joogat praktiseerides ja Iyenagri nõuandeid järgides on võimalik elule anda sügavam mõõde ja täheduslikkus. Saame olla osalised parema ühiskonna loomisel, alustades iseendast.

Allikas: katkend pärineb kirjastuselt Helios ilmunud raamatust B.K.S. Iyengar "Jooga puu. Kõikehõlmav joogaõpetus igapäevaelus"

Puu on nii elu kui ka joogapraktika metafoor. B. K. S. Iyengari esseede kogu "Jooga puu" annab olulisi näpunäiteid, kuidas kummagi eest vajalikku hoolt kanda, käsitledes ühtlasi tervist, igapäevaelu, perekonda, armastust, surma ja usku. Järgige tema nõuandeid ning avastage rada, mis viib pika, terve ja õnneliku eluni. Ühte köitesse kogutud kõikehõlmav joogaõpetus igapäevaelus põhineb Iyengari isiklikul kogemusel ning on mõeldud nii algajatele kui ka kogenud joogahuvilistele. B. K. S. Iyengar (1918-2014) oli üks hinnatuimaid joogaõpetajaid maailmas, kes elas ja õpetas Indias Pune linnas. Iyengarit tunnustatakse kui inimest, kes tõi jooga läände. Tema õpetamismetoodika on avaldanud aastakümnete jooksul tohutut mõju.

***

Kui tegeleda joogaga ainult keha painutamise, venitamise ja tugevdamise tasandil, annab ka see häid tulemusi. Kui taotleda lisaks sellele ka meele rahustamist, keha meelega ühendamist, kontakti otsimist oma vaimse olemuse ning kõiksusega, on tulemused hoopis teised. "Jooga puu" lugemine aitab joogat paremini mõtestada ning kindlasti avardab ka silmaringi.

Peep Vain
koolitaja ja ettevõtja

***

On väga värskendav ja mõtlemapanev lugeda pikaajalise joogapraktiseerija ning suure joogaõpetaja isiklikku kogemust sellel teel. Kuidas jõuda joogapraktika kaudu sügavamate tasanditeni iseendas, kuidas aidata ennast erinevate terviseprobleemide puhul, kuidas osata vältida joogaga kaasnevaid ohte ning elada oma igapäevaelu nii, et tunneksime sellest rohkem rahulolu. Usun, et nii nendele kui ka paljudele teistele inimelu puudutavatele küsimustele on põhjust ikka ja jälle vastuseid otsida. B. K. S. Iyengari raamat annab selleks suurepärase võimaluse.

Kersti Kollom
Krishnamacharya traditsiooni klassikalise jooga õpetaja

***

"Jooga puu" kirjeldab teekonda, kuidas avardada oma Mina kehast hingeni. Ole, kus sa oled - kohalolu on võti hetkes olemiseks. Raamat kinnitab, et joogaga ei ole kunagi hilja alustada ja täiuslikkuse otsinguil suudab ennast igaüks positiivselt üllatada. "Jooga puu" aitas minu senised killukesed joogast siduda terviklikumaks ning näha puude taga metsa.

Allar Jõks
õigusnõustaja ja vandeadvokaat

***

Tundub, et edasipürgimine on inimloomusesse sisse kodeeritud - tahame mõista elu olemust ja tungida tuumani. Iidne joogaõpetus on universaalne kultuur, läbiproovitud ja terviklik viis, kuidas jõuda täieliku teadlikkuseni, oma hingeni ning lõimida teadvus, meel ja keha. B. K. S. Iyengar külvab selle raamatuga joogapuu seemne lugejasse selgel viisil, mis innustab sirutuma, kasvama ja küpsema, et kanda "vabaduse, tasakaalukuse, rahu ja õndsuse vilju", nagu autor ise tõdeb. Suurepärane ja huvitav lugemine ning tänuväärne õpik nii avastajatele kui ka juba pikemalt jooga teel kulgejatele.

Ingrid Peek
Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" autor

KOMMENTEERI!