Seedimist soodustav jogurtijook võib põhjustada ülekaalulisust


Seedimist soodustav jogurtijook võib põhjustada ülekaalulisust

Probiootikumid, mida Danone lisab erinevatesse jogurtitesse ning mis selle firma reklaamväidete kohaselt peaksid "tugevdama" meie immuunsüsteemi kaitsemehhanisme, mängivad suurt rolli laste ülekaalulise epideemias.

Prantsuse mikrobioloogi ja tunnustatud teadlase Didier Raoulti poolt 2009. a. septembris teadusajakirjas Nature avaldatud artikkel ("Probiotics and obesity: a link?") kandis lõpuks vilja. Selle artikli erinevaid variatsioone on avaldatud loendamatutes Prantsuse ajakirjades, foorumites ja veebilehtedel.

Probleem on selles, et need "aktiivsed ja elusad" bakterid, nagu Danone väidab, on samad, mida kasutatakse juba ammu tööstuslikes sea- ja kanakasvandustes kasvuaktivaatoritena, et lihaloomad kiiremini kaalus juurde võtaksid. Nendega nuumatud siga võtab kaalus juurde 10% rohkem kui neid probiootikume mittesaav siga. Selliseid probiootikume on igas Activia või Actimeli purgis tervelt 1 miljard.

Juba 2009. a. alguses hakkasid mitmed Prantsuse teadlased uurima ülekaaluliste ja normaalkaalus inimeste soolestiku mikrofloorat ja avastasid, et nende soolestikus olid ülekaalus samad probiootikumid, mida leidub nn tervisejogurtites.

Didier Raoult küsib: "Miks lubatakse inimeste toidus kasutada samu kasvustimulaatoreid, mida lihaloomade kasvandustes, ilma et teataks, milline on nende toime laste organismile?" Sama teadlane on avalikult nõudnud, et viidaks läbi ka teisi uurimusi, et saada teada kõikide piimatoodete täpne roll laste ülekaalulisuse epideemias.

Hetkel on Danone kontsern tugeva surve all – meedia hinnangul peavad nad pehmelt öeldes "üle vaatama oma kodutöö". Üsna tõenäoliselt kujuneb see raskeks hoobiks nende lobitööle, kuna kontsernide Actimel Euroopa ja Activia Euroopa aastakäive on 1,5 miljardit eurot ehk 10% kogu Danone käibest.

Ei tasu sohitegija-ettevõtte käekäigu pärast siiski liialt muretseda. Osavate reklaamimanöövritega on nad paljudele tarbijatele tekitatud nö. usaldussõltuvuse, mille tõttu pole suurfirmal suurt "tulekahju" karta ja küllap mõeldakse peatselt välja järgmine "tervisekokteil".

Allikad: Raoult, D. (2008). "Human microbiome: take-home lesson one growth promoters?". Nature 454: 690–1.

Raoult, D. (September 2009).

"Probiotics and obesity: a link?". Nature Reviews Microbiology 7 (616).

Didier Raoult: http://en.wikipedia.org/wiki/Didier_Raoult

Allikas: www.vabamotleja.info

Kommentaar Danone Baltikumi avalike suhete juhilt:

D. Raoulti uuringu fookuses olid probiootikumid üldiselt ja kõnealuses artiklis ei ole nimetatud mitte ühtegi konkreetset tootjat või toodet. Probiootikumidel on väga spetsiifilised tüved, igaühel neist on oma spetsiifiline toime.

D. Raoulti teadustöö ei käsitlenud neid eksklusiivseid ja patenteeritud tüvega probiootikume (DN 114-001 ja DN 173-010), mida "Danone" kasutab oma jogurtites.

Antud uuring näitas, et osadel lindudel, kes tarbisid probiootikume, tõusis kehakaal, mitte aga keharasv. Uuringus kasutatud probiootikumid aitasid kaasa lindude normaalsele kasvule paranenud seedefunktsiooni ja kaitsemehhanismi tõttu, millest viimane aitab võidelda halbade bakteritega. Uuringu tulemusi ei ole teaduslikult tõestatud inimeste peal, kõnealune uurimus viidi läbi ainult kanade peal.

Probiootikumide tarbimise ja ülekaalulisuse vahel ei ole mitte mingisugust seost. Seda kinnitas ka ISAPP (International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics), samuti Belgia ja Kanada teadlased teadusajakirjas "Nature". Publikatsioonides rõhutatakse, et probiootikumid ei avalda mõju inimese ainevahetusprotsessile, mille häired põhjustaksid kehakaalu tõusu.

Prantsuse tootja "Danone" on pühendunud on kõrge kvaliteediga jogurtite tootmisele. Viieteistkümne aasta jooksul on  toodetega "Activa" ja "Actimel" läbi viidud mitmeid uuringuid, kus on põhjalikult uuritud nende mõju inimeste tervisele. Teadustöö tulemusena ei ole tuvastatud kehakaalu tõusu. Eksklusiivse tüvega bakterit, mida "Danone" kasutab oma toodetes, on kajastatud rohkem kui neljakümnes väljaandes, mis on kättesaadavad aadressil www.studies.danone.com.

Renata Dante
Avalike suhete juht Balti riikides
DANONE

 

KOMMENTEERI!