Saamimaa on Põhjala maagia kodu: harukordne filmi- ja vestlusõhtu saami joigudest ja traditsioonidest


Saamimaa on Põhjala maagia kodu: harukordne filmi- ja vestlusõhtu saami joigudest ja traditsioonidest
Saamimaa on Põhjala maagia kodu. Saamid elavad kooskõlas loodusega.Vana piltpostkaart: papergreat.com

Sel reede, 28. oktoobril kell 18-20 toimub Tallinna Ülikoolis SuperNova kinos (Nova maja, IV korrus) harukordne filmõhtu, mis lubab vaatajail heita pilgu Põhjala põlisrahvaste saamide ellu ja rituaalidesse. Filme kommenteerib ja küsimustele vastab saami pärimuse kandja ja loodusravispetsialist Laila Spik, kes sel nädalavahetusel õpetab siin ka Põhjala loodusravikunsti. Vestlus on tõlgitud eesti keelde.

Saamid on meile lähimad põlisrahvaste esindajad, kelle mitmed traditsioonid ja teadmised on elus ja põlvest põlve edasi antud.

Laila Spik on ravitseja ja teadmanaine, Saami Vanaema, kes on sündinud traditsioonilises põhjapõdrakarjuste peres Jokkmokkis, kaugel põhjas, virmaliste maal. Olles küll õppinud õpetajaks otsustas ta peale rasket õnnetust pühendada oma elu ja tegevused saami kultuuri ja vanade teadmiste edasikandmisele. Traditsiooni jätkajaks on Laila tütar, kuid lisaks teadmiste edasikandmisele saamide kogukonnas on Laila olnud nõus ka neid jagama väljapoole. Laila on mitme raamatu ja filmi autor/kaasautor ja saanud eri riikide saamide ühendamise, traditsioonide säilitamise ja edasikandmise eest ka mitmeid auhindu. 2013. aastal toimunud 13 Põlisrahva Vanaema Nõukogu kokkutulekul Rootsis oli üheks võõrustajaks just Saami Vanaema Laila Spik.

Saamimaa on Põhjala maagia kodu. Šamanism, puutumatu loodus, polaarööd ja polaarpäevad, traditsiooniline sümboleid täis käsitöö, lugematud müütilised lood ja tegelased, hingestatud ilmaga suhtlemine, joigumised ja trummimised, nomaadielu ja virmalised, puhtad ravimtaimed ja oskused loodusest süüa leida on mõned märksõnad maast ja kohast, kus senini paljuski elatakse elu ühes hingamises ümbritseva ja loodusega.
Saami joigudest ja traditsioonidest jutustaval filmiõhtul linastub kaks filmi:

Esimene, 85-minutiline film Maj Lis Skaltjelt nimega "Jojk" viib meid saamide maagilise nomaadielu ja joigude maailma. Film on inglisekeelsete subtiitritega.

Vaata filmi lühitutvustust:

Seotud lood:

Teine, 31-minutiline aastatel 1948-1953 filmitud Rickard Tegströmi dokumentaalfilm "Rajd" on rootsikeelne film traditsioonilisest saami elust läbi aastaringi.

Filmiõhtu on TÜ õpilastele ja õppejõududele tasuta ning Laila Spiki kursusel "Sissejuhatus Põhjala loodusravisse" osalejatele tasuta, teistele eelregistreerimisega 5 ja kohapeal 8 eurot. Vajalik eelregistreerimine SIIN.


Saami teadmanaine Laila Spik õpetab Põhjala loodusravitarkusi

Sel nädalavahetusel, 29.-30. oktoobril toimub saami pärimusekandja ja teadmanaise Laila Spiki juhendamisel kursus "Sissejuhatus Põhjala loodusravisse", mis viib osalejad taimeravi, joigude, trummimise, tähtpäevade pühitsemise, igapäevaselt looduse rütmidega kooskõlas elamise ning pärimuslike sümbolite maailma. Saami ravitsemistraditsioonid on ilmselt üks meile lähemaid elusolevaid ravitsemistraditsioone, millest on õppida nii professionaalsel terapeudil kui looduse ja rituaalide huvilisel.

Kahepäevane kursus sisaldab endas nii teoreetilsit kui praktilist osa, mille käigus antakse ülevaade Saami loodusravi põhimõtetest ja traditsioonist, taimeravist ja viisidest, kuidas vanas Põhjala traditsioonis taimi kasutatakse, joigudest ja trummimisest ning nende kasutamisest, looduse lugemise oskusest, traditsioonilise käsitöö sümbolite maailmast. Saamide loodusravitarkus on tihedalt läbipõimunud kohalike uskumuste, mütoloogia ja traditsioonidega.

Kursuse läbinu omab baasülevaadet Põhjala loodusravi traditsioonist ja oskab lihtsamaid võtteid ka ise rakendada. Kursusele on oodatud: Põhjala loodusravi ja taimetarkuse huvilised; Saami kultuuri ja traditsioonide huvilised; loodusravi terapeudid, taimetargad, massöörid, eesti pärimusmeditsiini huvilised jne, kes soovivad täiendada oma teadmisi Põhjala loodusravi vallas; ajaloolased, folkloristid, antropoloogid, kes on huvitatud saami kultuurist ja traditsioonidest; kõik huvilised, kes soovivad endale kõrva taha panna teadmisi traditsioonilsest loodusega kooskõlas elamise põhimõtetest.


Kursusel osalenud saavad soovi korral jätkata järgmisel aastal süvaõpet Põhjala loodusravi osas.

Vaata lisa facebookist ja kodulehelt tarkustekool.ee

Toimetas: Ingrid Peek

KOMMENTEERI!