Palju õnne, Sven Grünberg! 60. juubelit tähistatakse autorikontsertidega


Palju õnne, Sven Grünberg! 60. juubelit tähistatakse autorikontsertidega
Sven GrünbergFoto: Mark Raidpere

24. novembril 60 aasta juubelit tähistanud armastatud helilooja Sven Grünberg annab sel nädalavahetusel Tallinnas ja Tartus kaks autorikontserti, kus esinejate hulgas Eesti Rahvusmeeskoor, keelpillikvartett Prezioso, Ott Lepland ja paljud teised.

"Üks 60-aastane elutsükkel on täis saanud ja algab uus. Sel puhul on tavaks teha kokkuvõtteid, vaadates tehtule, kuid vaadates muidugi ka ette, sest eluliinid ei peaks lihtsalt ära vajuma või seiskuma, vaid püüdlema uute kvaliteetide poole. Kontsertidel kuulete läbilõiget sellest, mida olen teinud neljakümne aasta jooksul, alates muusikast, mille kirjutasin ansamblile Mess veel muusikakoolis õppimise ajal," mõtiskleb juubilar Sven Grünberg.

Olulise teetähisena on kontsertide kavas esiettekandel Buddha tekstidele (Dhammapada 1. peatüki ainetel), tõlkinud Linnart Mäll, loodud teos "Seadmused" Rahvusmeeskoori esituses. Lisaks katkendeid plaatidelt "Milarepa", "Prana symphony", filmidest "Hukkunud Alpinisti hotell" ja "Hundiseaduse aegu" ning teleseriaalist "Wikmani poisid". Mitmed teosed kõlavad kontserdilaval esmakordselt.

Sven Grünberg sai laiemale üldsusele tuntuks oma ansambliga Mess. See progerokigrupp oli omas žanris teerajajaks kogu endises Nõukogude Liidus ja just selle koosseisuga toimus 1975. aastal Grünbergi esimene autorikontsert.

Ta oli elektroonilise muusika esmaloojaks Eestis ja üheks esimeseks toonases Nõukogude Liidus, kus kogus laialdast tunnustust muusikaga filmile "Hukkunud Alpinisti hotell". Sel perioodil valmis tal Nõukogude Liidu esimene elektronmuusika autoriplaat "Hingus" (1981)

Seotud lood:

1993. aastal valmis Saksa plaadifirmas Erdenklang album "Milarepa" ja 1995. aastal "Prana Symphony", mille muusika ja laulude ainuesitajaks-loojaks on Grünberg.

2013. aastal valmis Grünbergil kontsertkava "Vaadates sisse" ansamblile Vox Clamantis ja kammeransamblile, millest on ilmumas nii heliplaat kui ka DVD.

Tänaseks on Grünberg loonud muusika kaugelt üle sajale filmile. Tuntumad neist on "Hukkunud Alpinisti hotell", "Wikmani poisid", "Naksitrallid", "Leiutajateküla Lotte", "In the Realm of the Lotos", "Lotte ja kuukivi saladus", "Detsembrikuumus" ja "Õlimäe õied".

Eesti filmiloojate kõrval on ta teinud koostööd Poola, Jaapani, Soome, USA, Vene, Saksa, Läti jt autoritega. 2012. aasta Klassikaraadio küsitlusest selgus, et asjatundlik kuulaja peab Eesti filmisajandi parimaks muusikaloojaks Sven Grünbergi.

Sven Grünberg on tänavu Eesti Kontserdi resideeriv helilooja.

Samuti on Sven Grünberg Eesti Budismi Instituudi direktor ning olnud Tema Pühaduse dalai-laama kolme Eesti visiidi korraldamise juures.

Juubelikontserdid:

Kontserdisari "Autoriportreed" - Sven Grünberg 60

Laupäeval, 26. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis

Pühapäeval, 27. novembril kell 16 Vanemuise kontserdimajas

Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja

Keelpillikvartett Prezioso, Vambola Krigul, Liis Viira, Mihkel Mälgand, Taavi Kerikmäe, Tammo Sumera, Riivo Kallasmaa, Arno Kalbus, Krista Citra Joonas, Ott Lepland, Sven Grünberg jt

Loe ka lugu: Kohtumisel mõne teise tsivilisatsiooniga võiks meid esindada dalai-laama, mitte mõni idufirma boss või IT-guru ja kuula Grünbergi Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!"

Palju õnne, Sven Grünberg! :)

KOMMENTEERI!