Alustan komplimendist. Äsja poodidesse jõudnud romaan on põnev ja pinev, aga lisaväärtusena saavad lugejad hea nõtke eesti keele ja meisterliku kompositsiooni. Kui olin lugenud kolm peatükki, meenus mulle Sofi Oksaneni "Kui tuvid kadusid", kus samamoodi autor lisab kogu teksti vihjeid, et midagi on veel lisaks sellele, mida te praegu teada saate. Ja ka tema raamat on väga meisterlikult komponeeritud. Kas sulle meeldis see raamat?
Tänan komplimendi eest! Mis "Tuvidesse" puutub, siis see raamat on mul lugemata, küll aga seisab mu raamaturiiulil aukohal Oksaneni "Puhastus". Imetlen Oksaneni julgust tõmmata paralleele mineviku ja oleviku vahele. Sisuliselt annab ta mõista, et olgu sõja- või rahuaeg, kommunism või kapitalism - vägivald ei kao kusagile, muutub ainult selle vorm. Miskipärast on nii välja kujunenud, et inimhinges pesitsev kuriloom kohaneb suurepäraselt erinevate oludega. Inimliku kurjuse teema on esiplaanil ka raamatus "Seal, kus näkid laulavad".
Tegevus toimub Rakvere lähedal külas, seal koolis, psühhiaatriakliinikus ja saatusliku järve ääres. Kas sul on ka mingi isiklik seos selle kandiga?
Tegelikult ei ole, aga mind lummab Virumaa omapärane loodus. Näiteks Pandivere kõrgustik ei sarnane üldse Lõuna-Eesti kõrgustikega, maastik paistab väga lauge ja rahulik. Ometi peitub selle rahumeelse palge taga nii mõnigi üllatus. Vihmavesi, mis Pandiveres alla sajab, kaob pinnakatte eripära tõttu silmapilk maapõue. Seetõttu ongi seal tekkinud olukord, et jõed ei voola mitte maapinnal, vaid maa all. Täielik müstika! Peale selle on Virumaalt üles kirjutatud hulk jutte ja muistendeid kohtumistest üleloomulike olenditega. Isegi muistne jumal Taara olevat sealkandis sündinud. Seda kõike arvesse võttes leidsin, et Pandivere ümbrus sobib suurepäraselt tegevuskohaks raamatule, kus on juttu näkkidega seotud seletamatutest juhtumitest.
Kas sul oli kirjutades plaan ees, millal need või teised tegelased kokku viia, või lihtsalt kirjutasid peatükk peatüki järel valmis lugu?
Eks igal autoril on omad nõksud, mida ta kirjutades silmas peab. Ma võrdleksin raamatu kirjutamist kanga kudumisega. Enne ei saa kuduma hakata, kui kangamuster on millimeetri täpsusega paberile joonistatud. Teisisõnu: enne kirjutamise juurde asumist panen kirja süžee põhipunktid, jagan tegevuse peatükkidesse, kirjutan eraldi lahti iga tegelaskuju iseloomu ja elukäigu ning koostan enda jaoks ülevaate kõikidest tegevuskohtadest. Muidugi eelneb sellele ka uurimistöö, kui tuleb juttu valdkondadest, millest ma suurt midagi ei tea. Kõnealuse raamatu puhul lugesin näiteks üht-teist psühhotroopsete ravimite kohta. Kui materjal koos ja kondikava paigas, võib sõrmed klaviatuurile asetada. Igasugused nüansid ja pooltoonid lisanduvad juba kirjutamise käigus. Ikka lõimeke lõime järel - nõnda kasvab värviline kangas.
KOMMENTEERI!