Homme startiv Tallinn Music Week rõõmustab huvitava ja erilise hõimurahvaste muusikaga


Homme startiv Tallinn Music Week rõõmustab huvitava ja erilise hõimurahvaste muusikaga
OYMETallinn Music Week

Homme algab seitsmendat korda toimuv festival Tallinn Music Week, kus on kavas väga palju huvitavat ka põliskultuuride huvilistele: neljapäeval, 26. märtsil kell 20 Kloostri aidas algav hõimurahvaste õhtu, kus esinevad Mordvamaa pärimusmuusikat viljelev OYME, vepsa ansambel Noid Venemaalt, seto leelonaised Verska Naase ning seto laulumehed Seto Miihi Summ.

Soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa ja MTÜ Fenno-Ugria Asutus esitlevad neljapäeva õhtul Kloostri-Aidas hõimurahvaste õhtul kahte seto, ühte ersa-mokša ning ühte vepsa ansamblit. Soome-ugri ansamblid esinevad ka tasuta Linnalava programmis.

Petroskoi ansamblis Noid musitseerivad muusikaharidusega noored, kes soovivad vepsa kultuurile uut elu sisse puhuda. Repertuaari põhiosa moodustavad vepsa rahvalaulude töötlused maailmamuusika võtmes või vepsa luuletajate tekstidele kirjutatud autorilaulud.

Kuula Noidi kolmapäeval, 25. märtsil kell 18.00 TMW pop-up restoranis Disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) ja neljapäeval, 26. märtsil kell 22.30 Kloostri Aidas.

Moskvast saabuv OYME on kõige kuulsam väljaspool Mordvamaad tegutsev ersa-mokša ansambel. Nende kavas on traditsioonilised etnograafilised palad, mis sisaldavad polüfoonilisi naiste rahvalaule, ersa ning mokša itke ning pillimängu traditsioonilistel instrumentidel. OYME liikmed on oma etnograafiliste ekspeditsioonide materjalide põhjal rekonstrueerinud iidseid ersa ja mokša rituaale. Maailmamuusika osa nende loomingus põhineb arvutitehnoloogiaga loodud elektroonilisel muusikal, traditsioonilistel Mordva instrumentidel ja maailmamuusika pillidel. Iga nende kontsert on kui folkfestival, kuhu on kaasatud ka publik. OYME tähendab hinge.

Seotud lood:

Kuula Oymet neljapäeval, 26. märtsil kell 18.00 Viru Keskuse aatriumis ja samal õhtul kell 21.30 Kloostri Aidas

Verska Naase laulab põhiliselt Põhja-Setomaa kuulsate lauluemade, aga ka oma vanaemade lauldud laule. Neid köidab seto vanapärane laulmisstiil, mida õpitakse arhiivisalvestuste järgi - nii on võimalik seto laulu õppida otse tunnustatud seto laulikute ja nende kooride käest, vaatamata sellele, et nad on siit ilmast lahkunud juba enne meie sündi. Ainulaadses seto vanas helireas lauldud lauludel on harjumatu, kuid lummav kõla. Uuemate lauludega võrreldes on vanades lauludes elu - lauljad suhtlevad omavahel sõnade ja viiside keeles, iga esitus on kordumatu. Kõik lauljad varieerivad ja improviseerivad traditsiooni piires. Laulusõnad ei ole kunagi lõplikud, alati saab värsse juurde mõelda või ümber öelda. Setod hindavad uute lauluvärsside loomise oskust väga kõrgelt. Mida rohkem me vanu laule laulame, seda enam tärkab meie hulgast uusi sõnaseadjaid. Verska Naase jaoks on oluline, et seto leelo ei elaks ainult kontserdilavadel, vaid kõlaks ka loomulikus keskkonnas seto pühadel ja pidudel, kodus. Verska Naase laulab uuemaid kui vanemaid seto laule, õpetab seto tantse ja laulumänge, tutvustab seto kultuuri ja rahvariideid. Kooris laulavad noored Värska kandi naised.

Kuula Verska Naaset neljapäeval, 26. märtsil kell 20 Kloosti Aidas

Lillepuu Vasśo käe all harjutav Meremäe lauluselts Seto Miihi Summ on taaselustamas vahepeal soikunud seto meestelaulu traditsiooni. Erinevalt naiste leelost hindavad seto mehed rohkem muusikalist poolt kui laulusõnu, aga nemadki oskavad lauludele sõnu juurde lisada. Sada aastat tagasi oli Setomaal vähemalt 7 küla, kus soome rahvaluuleteadlane Armas Otto Väisänen (keda setod kutsusid ka Soome setoks) teadis olema laulu harrastavate meeste rühma. Seto leelo on enamasti olnud naiste laul. Tüdrukul, kes ei osanud laulda, oli raske mehelegi saada: oli häbi, kui mõrsja omas pulmas ei osanud itkeda mõrsjaitku. Noormees ei pidanud omas pulmas laulma, aga ega laulu oskamist ja laulda tahtmist kellelegi ka süüks ei pandud. Seto leelo juures oligi päris harilik see, et naistega koos ka mõni mees laulis, või et mõni naine meeste koorile kõrgemat saatehäält (killõt) ning hüüdeid (kiuhkmist) juurde lisas. Aga leidus küllalt neid laule, kus teise sugupoole laulja ei tohtinud või ei viitsinud kampa lüüa. Meeste laulmisest rääkides oli üheks selliseks kindlaks kohaks poiste õhtune küla peale, ööks tüdrukute juurde magama minek. Seal ei saanud muidugi kambas naisterahva haisugi olla. 

Kuula Seto Miihi Summa neljapäeval, 26. märtsil kell 16.30 Viru Keskuse aatriumis ja samal õhtul kel 21 Kloostri Aidas

Tallinn Music Week toimub juba sel nädalavahetusel, 25.-29. märtsil üle Tallinna linna. Üles astub 205 artisti 26 riigist, neist 121 esinejat Eestist, lisaks on festivaliprogrammis konverents, pop-up restoran, TMW Maitsed, TMW kunst ja palju muud huvitavat. Tutvu kavaga kodulehel www.tallinnmusicweek.ee ja jälgi festivali facebookis.

KOMMENTEERI!