Hang-trummi virtuoos Manu Delago võlub täna Kumus oma "lendavast taldrikust" ulmeliselt maagilisi helisid


Hang-trummi virtuoos Manu Delago võlub täna Kumus oma "lendavast taldrikust" ulmeliselt maagilisi helisid
Manu Delagomanudelago.com

Jõulujazzi üks oodatumaid kontserte on põnev ja omanäoline Manu Delago Band, mille eestvedaja, imeliselt ulmelise ja maagilise kõlaga hang-trummi virtuoos Manu Delago esines suvel Colours of Ostrava festivalil Tšehhis nii Björki kui ka The Cinematic Orchestra koosseisus. Täna õhtul kell 19 saab erakordsel hangi ja löökpillimängija kontsert-helirännakut nautida Kumu auditooriumis.

31-aastane Manu Delago on kogu oma elu muusika keskel olnud ja selles üles kasvanud. Tema isa mängis bändis ning huvi muusika vastu tõi koju erinevaid pille. "Väiksena oli mul väike trummikomplekt, lisaks olen mänginud veel akordionit, klaverit, kitarri ja muid instrumente. Teismeeas läksin trummide juurde tagasi ning tahtsin mängida rokkbändides," meenutab Delago, kes noorukieaks oli juba professionaalne artist. Sealtmaalt on ta mänginud paljudes bändides ja orkestrites.

Aastal 2003 alustas ta hang-trummi mänguga ning seeläbi avastas eneses ka kire heliloomingu vastu. Londonis jazzi ja kompositsiooni õppinud muusiku olulisteks mõjutajateks on olnud nii The Prodigy, Bon Iver, Michael Jackson kui ka Stravinski, nii Beyonce kui ka Rage Against The Machine, ning seeläbi on tema enda loomingut raske piiridesse suruda. Ta esinenud kuuel kontinendil ning üles astunud paljudel maailma olulisematel festivalidel.

Seotud lood:

Hang-trumm on imelisi ulmelisi helisid loov "lendav taldrik"

Mõned aastad tagasi leidis Manu Delago enda jaoks hang-trummi, mis on nüüdseks mitmeid uksi avanud. "Mu isa nägi ühel festivalil hang-trummi ning näitas seda mulle. Tellisime selle kohe ka koju. Mulle meeldis selle heli ja mitmekülgsus. Meloodiline perkussioon on mulle alati sümpatiseerinud. Kõla meenutab india instrumente ja samas on sellel elektrooniline sound." Hang-trumm on Austrias üsna levinud ning praegu on see veel populaarsemaks muutumas.

Hang on metallist trumm, mis leiutati 2000. aastal Šveitsis. Tavapäraselt mängitakse seda süles sõrmede ja peopesadega ning võrreldes teiste trummidega on selle toon soe ja pehme. Vaid 30-aastasena on Manu Delago maailma tunnustatuimaid hang-trummi mängijaid - võrdselt virtuoosne nii löökpilli- ja trummimängus kui ka meisterlik helilooja ja produtsent. Austria päritolu ja Londonis tegutseva Delago värske albumi "Silver Kobalt", mis on välja antud maineka plaadifirma Tru Thoughts alt, helipilt on kogum ideedest ja kogemustest, mida ta on ammutanud nii kooliaegsetest rockbändidest, põhjalikust klassikalise muusika koolitusest kui koostöödest muuhulgas Björki ja Londoni Sümfooniaorkestriga. Alati uuele avatud Manu Delago stiil on rikkalikult meloodiline, kuid samas ka teravmeelne ja leidlik.

Vaata ja kuula milliseid imelisi ulmelisi helisid loob hang-trumm:

Björki bändi hang-trummar

Elades Londonis ning läbides erinevaid kõrgkoole, on Manu Delagost saanud oluline osa kohalikust muusikamaastikust. Ta toonitab, et võrgustiku loomine on väga oluline. "The Cinematic Orchestraga tutvusingi Londoni muusikaskeene kaudu. Suureks abiks enda näitamisel on ka Youtube. Sealt mind Björk nägigi ning järgmisel hetkel võttis tema assistent juba minuga ühendust". "Erakordne hang-trummi ja löökpillimängija!" on maailma üks erilisemaid muusikuid Björk Manu Delagost vaimustuses.

Manu Delago nimeline kvartett sündis 2007. aastal. Hang-trummi õppides tajus ta, et sellele on vaja repertuaari, ning Londonis kompositsiooni õppides leidiski ta võimaluse nii seda luua kui ka ansamblis väljendada. Ansambel on vaikselt arenenud: "Lisasin sellele elektroonika ja kuna kõik oskavad bändis mängida erinevaid instrumente, siis kõlab see nagu väike orkester. Ühelt poolt nagu jazzbänd, DJ set, ja teiselt poolt klassikaline koosseis." Uusim album "Silver Kobalt" ilmus sel aastal ning seda esitletakse ka Tallinna kontserdil. Uuelt albumilt leiab viiteid popist avangardini. Plaadi ilmumisega on kaasnenud mahukas Euroopa-turnee oma ansambliga, kuid ta jagab end ka selliste maailmakuulsate koosseisudega nagu Björk, The Cinematic Orchestra ja Anoushka Shankar.

Inspiratsioon loominguks tuleb kõikjalt. Muusikaeelistuste kohta ütleb Delago järgmist: "Kuulan väga erinevat muusikat - orkestri, elektroonilise, jazzi, popi ja rokini, ka maailmamuusikat. Mängin ka väga erinevate muusikutega, nagu näiteks Björki, The Cinematic Orchestra, Anoushka Shankariga, lisaks ka orkestritega. See kõik inspireerib."

Tallinna kontserti ootab Manu Delago huviga. Ta loodab, et publik näeb midagi, mida pole varem näinud. "Kontsert tuleb dünaamiline - seal on delikaatseid hetki, valjusid ja võimsaid hetki."

Manu Delago esineb Eestis esmakordselt. Täna õhtul kell 19 näeb Kumu auditooriumi laval Manu Delago Bandi koosseisus: Manu Delago - hang, elektroonika; Isa Kurz - vokaal, klaver, viiul; Christof Dienz - fagott, süntesaator; Chris Norz - löökpillid.

Uuri lisa Manu Delago kodulehelt manudelago.com ja facebookist ja jaga sündmust sõpradega, vaata ka Jazzkaare kodulehelt kontserdi kohta siit ja siit.

Naudi Manu Delago ja Isa Kurzi koos musitseerimas:

KOMMENTEERI!